Umag
Umag - Umago | |
---|---|
Osnovni podaci | |
Županija | Istarska |
Stanovništvo | |
Stanovništvo () | 13.597 |
Geografija | |
Koordinate | 45°26′N 13°31′E / 45.43°N 13.52°E |
Koordinate: 45° 25′ 48" SGŠ, 13° 31′ 12" IGD
Umag (talijanski Umago, [uˈmaːgo]), grad je od 7.093 stanovnika na sjeverozapadnoj obali Istre, (Bujština). Administrativno pripada Istarskoj županiji.
ZemljopisUredi
Umag je gradić na zapadnoj istarskoj obali, na samo 10 km od granice koja dijeli Istru na hrvatski i slovenski dio.
Područje Grada obuhvaća 23 naselja (13.597 stanovnika): Babići, Bašanija-Bassania, Cattaro-Katoro, Giubba-Đuba, Juricani-Giurizani, Marija na Krasu - Madonna del Carso, Matterada-Materada, Monterosso-Crveni Vrh, Morno-Murine (Morino), Petrovia-Petrovija, Lovrečica-San Lorenzo, Segheto-Seget, Valica-Vallizza, Villania-Vilanija, Zambrattia-Zambratija
StanovništvoUredi
Umag je u AU 1910. imao 1.837 stanovnika od čega je većini (96%) talijanski bio materinji jezik. 1931. je imao 3.746 stanovnika da bi nakon julijskog egzodusa, unatoč velikog doseljavanja istarskih Hrvata iz ruralnih unutrašnjih područja, Umag 1948. ima 1.909 stanovnika. Područje Umaga postaje useljeničko područje iz Hrvatske i ostalih područja Jugoslavije. Talijani postaju manjina, a danas čine samo 18,76% populacije.
HistorijaUredi
Iako se na području Umaga naselja nalaze tragovi histarsko-keltskih naselja te ostataka naselja iz rimskog doba, u ranom srednjem vijeku pod Bizantom u VII. st.prvi put se spominje Humagum, koji kasnije se mijenja u Humago, Omago, Mugav. Franačka okupacija dovodi do pljačkanja grada, otimanja okolnog zemljišta romanskom stanovništvu i uspostave feudalizma s njemačkim feudalcima. 1180. čitavo područje sjeverozapadne Istre u vlasništvu je akvilejske patrijaršije. Godine 1269. grad Umag se zakleo na vjernost Mlečanima, a 1370. su ga napali i opljačkali Genovežani.
U XVI. i XVII. st. zbog haranja kuge na ovom području gotovo je nestalo autohtono romansko stanovništvo, a polja su opustjela te Venecijanska republika kolonizira novim stanovnicima iz Dalmacije, Crne Gore, Veneta, Albanije i Grčke. Padom Venecije je općina Umag imala samo 700 stanovnika
Godine 1797. mletačku vlast je zamijenila Austrija. 1805. je Umag preuzela Francuska, a 1813. opet Austrija. Nakon prvog svjetskog rata je 1918. postao dio Italije. 1921., nakon izbora, bilježi se upad porečkih skvadrista i malrtiranje Umažan. Uvodi se struja, gradi Istarski vodovod. Kod kapitulacije Italije lokalni pokret otpora preuzima vlast, ali Njemačka uskoro poduzima ofenzivu. 6. maja 1945. su ga oslobodili od njemačkog okupatora i ujedno zauzeli partizani. Godine 1947. postao je dio Zone B Slobodne teritorije Trsta, a 1954. i službeno dio Jugoslavije, odnosno Hrvatske, što je izazvalo egzodus većine stanovnika.
PrivredaUredi
Umag je izrazito turističko mjesto. Prirodne ljepote, zemljopisni položaj bili su presudni za razvoj turizma.
Razvoj turizma u direktnoj je vezi i s razvojem poljoprivrede. Plodno tlo je naročito pogodno za uzgoj maslina i vinove loze, tradicionalnih kultura karakterističnih za mediteransko podneblje. S uzgojem vinove loze, razvijeno je i vinarstvo. Nadaleko su poznata i cijenjena vina Istre čiji su proizvođači uvršteni u vinsku cestu ovog kraja.
Agroturizam, ikako gospodarska grana još u usponu, privlači sve više turista, koji tragaju za neobičnim i nesvakidašnjim prizorima.
Pogon za preradu rajčice slijedi dugogodišnju tradiciju prehrambene industrije Umaga koja je izgrađena između 2 rata.
Umag je poznat i po ribarstvu.
Slavni ljudiUredi
- Fulvio Tomizza, pisac
- Slavica Marin, slikarica i atletičarka
- Slavko Juraga, glumac
- Nenad Čirjak - Neno, pjevač Dance skupina Karma
- Majda Šušelj Tara, pjevačica Dance skupina Karma
- Romana Čirjak
Spomenici i znamenitostiUredi
- ruševine starog Sipara, sjeverno od Umaga,
- crkva sv. Marije i Pelegrina (završena u XVIII. st.
- crkva sv. Roka XVI. st.
- crkva sv. Pelegrina na sjeveru Umaga kraj istoimene plaže
- crkva Madone od Snijega u Materadi
- crkva sv. Marije od Milosrđa u Mariji na Krasu-Maria del Carso
ObrazovanjeUredi
Dječji vrtić Duga Umag: PO Mali princ Umag; PO Maslačak Umag; PO Cvrčak Umag PO Petar Pan Umag; PO Vjeverice Bašanija; PO Pčelice Petrovija
Osnovna škola Marija i Lina Umag
- PŠ Bašanija
Talijanska osnovna škola Galileo Galilei Umago
Osnovna glazbena škola Umag
Pučko otvoreno učilište Ante Babić Umag
- PŠ Kaštelir
KulturaUredi
Narodno sveučilište Ante Babić hram je kulturnih dešavanja grada Umaga. Njemu je povjerena organizacija najvažnijih manifestacija iz domena umjetnosti i kulture.
Međunarodni književni simpozij Tomizza i mi – susreti uz granicu, koji se po prvi put održao 2000. godine i koji je posvećen djelu Fulvia Tomizze, održava se uz potporu Ministarstva kulture Republike Hrvatske, Istarske županije, Grada Umaga i Muzeja Grada Umaga.
U zgradi Narodnog sveučilišta (tzv. Pučkog otvorenog učilišta) je sjedište Zajednice Talijana - C.I. di Umago "Fulvio Tomizza" - Brolo 1, knjižnica, čitaonica, kino, te osnovna glazbena škola.
U Muzeju grada Umaga, smještenom u starom dijelu grada, može se pogledati zbirka arheoloških nalaza s lokaliteta grada iz prethodnih perioda. U Muzeju su postavke kako domaćih, tako i umjetnika cijelog svijeta.
Djela likovnih stvaralaca se mogu pogledati u galerijama:
- Marin
- Galerija Dante Marino Cetina
Ljetni mjeseci rezervirani su za komorni teatar, odnosno Festival komornog teatra Zlatni lav, prvi put prikazan publici 2000. godine. Gostujuće kazališne trupe su respektabilna imena Hrvatske, susjedne Slovenije, Italije, Srbije i Crne Gore.
Organum Histriae (ranije Dani orgulja u Istri) datira od 1998. i projekt je zaštite i obnove orgulja i njene glazbe ne samo u Istri, već i u Sloveniji i Italiji. Održava se u organizaciji Lifestylea iz Umaga. Odvija se na nekoliko polja: koncerti, natjecanja, izučavanja orguljske baštine, stručna predavanja, izložbe.
SportUredi
Poznat po ATP Croatia Open, Teniskom turniru koji se održava od 1990. g.
Umag ima dugu tradiciju igranja rukometa. RK Umag igra u II. ligi zapad.
Ostali sportovi, sportska natjecanja, manifestacije i sportska dešavanja:
- Natjecanja u sportskom ribolovu
- Sportski susreti veterana
- Konjički turnir Sv. Pelegrin
- ACI kup, jedrenje, održan 1997. u umaškom akvatoriju
- Stolni tenis
- Tenis
- Nogomet
KonzulatiUredi
IzvoriUredi
- Alberi, Dario Istria, storia, arte, cultura, Lint Editoriale Trieste, ISBN 978-88-8190-232-3
- Amadeo, Fabio TuttoIstria, Lint Editoriale Trieste, ISBN 978-88-8190-038-1
- Nemec, Gloria Un paese perfetto, Libreria editrice goriziana, ISBN 88-86928-26-2
- Tretjak, Donatella, Fachin Niki Istra (Cres, Lošinj): zgodovinsko-umetnosni vodnik: zgodovina in kultura 50 istrskih občin, Bruno Fachin, Trst 2004
- Longo, Gaetano Libero storia di un oste, edizioni Lint Trieste