Lezbijski feminizam
Feminizam |
Koncepti Historija Pravo glasa Valovi feminizma Pod-tipovi Amazonski Prema državi ili regiji Popis |
Lezbijski feminizam je pokret koji se razvio u Sjevernoj Americi i Zapadnoj Evropi 1970-ih i 1980-ih kao struja unutar feminizma koja je držala kako heteroseksualnost predstavlja jednu od institucija patrijarhata, te je žene, žele li se osloboditi ugnjetavanja, moraju odbaciti, odnosno prihvatiti lezbijstvo. Lezbijske feministkinje drže da je lezbijstvo stvar izbora, a ne seksualne orijentacije, te da njegovo prakticiranje znači čin otpora prema patrijarhalnom muškom ugnjetavanju.
Najpoznatije teoretičarke i aktivistice lezbijskog feminizma su Rita Mae Brown, Adrienne Rich, Audre Lorde, Marilyn Frye, Mary Daly, Sheila Jeffreys i Monique Wittig.
Često se smatra kako je lezbijski feminizam nastao zbog razočaranja lezbijki svojim položajem unutar šireg feminističkog pokreta, odnosno pokreta za prava homoseksualca.
Lezbijske feministkinje su, u većoj ili manjoj mjeri, suprostavljene sadomazohističkoj praksi, kao i transrodnosti, transsekusalcima i transvestitima koje drže invazijom na ženski identitet.
Uz lezbijski feminizam se često vezuju radikalni feminizam i separatistički feminizam, dok se po pitanju kulture to često vezuje uz amazonski feminizam.
Bilješke
urediPovezano
urediEksterni linkovi
uredi- Lesbian Feminism Arhivirano 2004-07-07 na Wayback Machine-u at the GLBTQ encyclopedia of gay, lesbian, bisexual, transgender and queer culture.
- Lesbian Feminism Arhivirano 2004-07-07 na Wayback Machine-u at the GLBTQ encyclopedia of gay, lesbian, bisexual, transgender and queer culture.
- 1970s Lesbian Feminism: An Overview, History, Bibliography & Guide Arhivirano 2006-12-30 na Wayback Machine-u
- Sarah Lucia Hoagland lesbianfeminist and author of Lesbian Ethics.
- Guardian interview with Sheila Jeffreys, July 5, 2005.[1]