Novi feminizam
Feminizam |
Koncepti Historija Pravo glasa Valovi feminizma Pod-tipovi Amazonski Prema državi ili regiji Popis |
Novi feminizam je izraz kojim se označava konzervativna, pretežno katolička struja unutar feminizma koja propovijeda jednakost, ali i komplementarnost žena i muškaraca u društvu.[1] Novi feminizam se smatra dijelom diferencijalnog feminizma koji smatra kako su žene zbog svojih karakteristika predodređene za određene uloge u društvu, prvenstveno majčinstvo.
Pokret je svoje začetke imao u Velikoj Britaniji 1920-ih kao svojevrsna reakcija na uspjehe sufražističkog pokreta, odnosno spoznaju da politička i pravna jednakost sama sa sobom nije donijela poboljšanje položaja žena. Tzv. Nove feministkinje su se zalagale za radno i socijalno zakonodavstvo koje bi ženama dalo preferencijalni tretman, odnosno olakšalo im da obavljaju svoje majčinske i obiteljske poslove. Taj je pokret imao svoje pristaše u Njemačkoj, od kojih je najpoznatija Helene Stöcker.
Međutim, pokretu je najvći poticaj dao papa Ivan Pavao II svojim predavanjima između 1979. i 1984. koja su danas sabrana u zbirku zvanu Teologija tijela. U njoj je iznio stav da su muškarci i žene komplementarni jedni drugima kao ljudska bića, te pozvao žene da ponovno počnu cijeniti svoj "ženski genij" koji se održavaa kroz status majke i njegovateljice.
Najpoznatije pristaše pokreta su Pia de Solenni, Janet E. Smith, Katrina Zeno, Elizabeth Fox-Genovese, Colleen Carroll Campbell, Mary Beth Bonacci, Sister Prudence Allen, Alice von Hildebrand, Kimberly Hahn i Mary Ellen Bork. Iako je nastao među katolicima, pokret se proširio i na pripadnice drugih vjera, pa mu pripadaju židovska autorica Wendy Shalit i protestantska aktivistica Enola Aird. Neki ga nazivaju i feminizmom četvrtog vala.
Novi feminizam je žestoko kritiziran od strane drugih dijelova feminističkog pokreta, dijelom zato što je stvoren zbog patrijarhalne organizacije kao Katolička crkva, a dijelom zato što se protivi abortusu i kontroli rađanja.
Bilješke
uredi- ↑ [Allen, Sr. Prudence Allen. 'Man-Woman Complementarity: the Catholic Inspiration.' Logos 9, issue 3 (Summer 2006) http://www.endowonline.com/File/spComplementary.pdf[mrtav link]]
Povezano
urediLiteratura
uredi- Women in Christ: Toward a New Feminism. Edited by Michele M. Schumacher. Cambridge, UK: Wm B. Eerdmans Publishing Co., 2004.
- "Feminism is Not the Story of My Life" by Elizabeth Fox-Genovese
- Every Woman's Journey: Answering "Who Am I?" For the Feminine Heart by Katrina J. Zeno
- God's Call to Women: Messages of Wisdom and Inspiration, Edited by Christine Anne Mugridge. Ann Arbor: Servant Publications, 2003.
- Essays on Woman by Edith Stein (Sister Teresa Benedicta of the Cross Discalced Carmelite). 2nd ed. Translated by Freda Mary Oben. Washington DC: Institute of Carmelite Studies Publications, 1996.
Vanjske veze
uredi- The New Feminism Arhivirano 2007-08-20 na Wayback Machine-u
- Women for Faith and Family
- ENDOW - Educating on the Nature and Dignity of Women
- Women of the Third Millennium Arhivirano 2007-08-29 na Wayback Machine-u
- Feminine Genius: Authentic Catholic Womanhood
- The Motherhood Project Arhivirano 2007-08-16 na Wayback Machine-u
- Feminists for Life
- "Christian Feminism: A Fuller View of Woman" by Pia de Solenni
- "Catholic and Feminist: Can One Be Both?" by Elizabeth Fox-Genovese