13. vijek pne.
13. vijek pne. je predstavljao period od godine 1300. do 1201. pne.

DogađajiUredi
- 1300. pne. — Kultura Groblja H nestaje.
- 1295. pne. — Kraj Osamnaeste dinastije Egipta, početak Devetnaeste dinastije.
- 1290-e pne. — Uništenje Troje VIIa, najvjerojatniji kandidat za historijski događaj koji je inspirirao legendu o trojanskom ratu.
- 1282. pne. — Pandion II, legendarni kralj Atene, umire nakon nominalne vladavine od 25 godina. Stvarno je vladao samo u Megari dok je Atena i ostatak Atike bio pod kontrolom saveza plemića na čelu sa stricem Metionom (sinom Erehteja od Atene) i njegovih sinova (uključujući, po nekim tradicijama, i Dedala). Njegova četiri sina vode uspješan vojni pohod kako bi ponovno zadobili prijestolje. Egej postaje kralj Atene, Nisos vlada u Megari, Lik u Eubeji a Palas u južnoj Atici.
- 31.5. 1279. pne. — Ramzes II postaje vođom Drevnog Egipta.
- 1278. pne. — Seti I umire, godinu dana nakon krunidbe njegovog sina Ramzesa II.
- 1274. pne. — Bitka kod Kadesha u Siriji. Egipćani i Hetiti nakon bitke sklapaju prvi poznati mirovni ugovor.
- 1269. pne. — Ramzes II, kralj Drevnog Egipta, i Hattusilis III, kralj Hetita, sklapaju najstariji poznati mirovni ugovor.
- 7.9. 1251. pne. — Solarna pomrčina na ovaj datum je moguće vrijeme rođenja legendarnog Herakla u Tebi.
- 1250-e pne. — Wu Ding kao kineski car stupa na čelo dinastije Shang do 1192. pne..
- 1230-e pne. — Egej, legendarni kralj Atene, dobija lažnu poruku da je njegov prijestonasljednik Tezej, sin iz braka s Etrom iz Trezene, mrtav. Tezej je bio poslan gospodaru Minosu iz Krete kao žrva Minotauru. Med, Egejev sin sa Medejom od Kolhide), je bio prognan u Aziju te će postati legendarni predak Medijaca. Vjerjujući da više nema nasljednika kralj čini samoubistvo nakon vladavine od 48 godina. Nasljeđuje ga Tezej, koji je zapravo živ. Egejsko more je nazvano u njegovu počast.
- 1210-e pne. — Faraon Merneptah tuče libijsku invaziju.
- 1213. pne. — Tezej, legendarni kralj Atene, je svrgnut, a nasljeđuje ga Menestej, praunuk Erehtejev i drugi rođak Tezejevog oca Egeja. Menesteju navodno pomažu Kastor i Polideuk iz Sparte, koji žele izbaviti svoju sestru Helenu od njenog prvog muža Tezeja. Potonji traži sklonište u Skyrosu, čiji je kralj Likomed stari prijatelj i saveznik. Likomed, međutim, smatra pridošlicu prijetnju i daje ga ubiti (iako neki izvori ovaj događaj smještaju deceniju kasnije, u 1200-e pne.).
- 1212. pne. — Smrt egipatskog faraona Ramzesa Velikog.
- 1204. pne. — Tezej, legendarni kralj Atene, je svrgnut, a nasljeđuje ga Menestej, praunuk Erehtejev i drugi rođak Tezejevog oca Egeja. Menesteju navodno pomažu Kastor i Polideuk iz Sparte, koji žele izbaviti svoju sestru Helenu od njenog prvog muža Tezeja. Potonji traži sklonište u Skyrosu, čiji je kralj Likomed stari prijatelj i saveznik. Likomed, međutim, smatra pridošlicu prijetnju i daje ga ubiti (neki izvori ovaj događaj smještaju deceniju ranije, u 1210-e pne.).
- cca. 1200-e pne. — Kimerijci se počinju naseljavati u stepama južne Rusije.
- 1200. pne. — Civilizacija drevnog naroda Pueblo u Sjevernoj Americi. (približan datum)
- 1200. pne. — Kolaps hetitske moći u Anadoliji i uništenje njihve prijestolnice Hattuse.
- 1200. pne. — Približno okončanje Kulture grobnih humaka, počinje klasična Kultura polja urni, Halštat A1.
- Kolaps bronzanog doba.
SrbijaUredi
Pozno bronzano doba od 1300. Od ranije postoje varijante Vatinske kulture: sremska, dubovačko-žutobrdska i zapadnosrbijanska, kao i Paraćinska grupa. D-ž. grupa je u krizi početkom ovog perioda, povlači se istočnije od Gvozdenih vrata. Paraćinska grupa se u materijalnoj kulturi i pogrebnim običajima ugleda na severnije susede, tako da se "tokom poznog bronzanog doba na teritoriji Srbije ostvaruje kulturno a, možda, i etničko jedinstvo". U vezi Paraćinske grupe se pominje Medijana grupa, u dolini Južne Morave.
U drugoj polovini 13. veka se od Balkana do istočnog Mediterana pojavljuju "predmeti koji su proizvedeni u alpsko-karpatskim metalurškim radionicama, i to najčešće oprema srednjoevropskih ratnika... uglavnom nađeni na zgarištima popaljenih naselja" (→ "Narodi sa mora").
Previranja počinju u slavonsko-sremskom području pod uticajem kulture Bajerdorf-Velatice (južna Moravska i donja Austrija, varijanta Kulture polja urni), čije posuđe krajem veka preplavljuje celu Transdanubiju. U Sremu (Privina Glava, Bingula-Divoš, Sremska Mitrovica, Jarak, Jakovo), južnom Banatu (Gaj, Veliko Središte, Sečanj, Vršac), severnoj Šumadiji (Vinča, Brestovik, Barajevo) i zapadnoj Srbiji (Gučevo, Brajković), poslednjih decenija ovog stoleća su nađene brojne ostave, koje svedoče o "nemirima i pregrupacijama stanovništva". Period od pet stoleća počevši od oko 1225. pne, predstavlja "mračno doba" u kome su se možda formirali Dardanci, Tribali, Iliri i Tračani.[1]
Značajne ličnostiUredi
- 1251. pne. — Lunarna pomrčina označava rođenje Herakla
- cca. 1225. pne. — Rođenje legendafrne Helene u braku kralja Tindareja od Sparte i njegove supruge Lede
- 1224. pne. — Smrt Ramzesa II u Egiptu
- Merneptah, faraon Devetnaeste dinastije Egipta (1212. pne.–1202. pne.)
- Amenmesse, faraon Devetnaeste dinastije Egipta (1202. pne.–1199. pne.)
- Mojsije (ako je historijska ličnost), vodi Hebreje u Egzodus (mogao se dogoditi ranije)
- Pangeng od Kine
Decenije i vijekoviUredi
ReferenceUredi
- ↑ Srejović. Kulture srednjeg i poznog bronzanog doba na tlu Srbije. rastko.rs