Radiološki rat
Radiološko ratovanje predstavlja svaki oblik ratovanja koji uključuje namjerno izazivanje radijacijske bolesti kod neprijatelja, a bez da se za to koristi nuklearna fisija ili nuklearna fuzija.
Radiološka oružja se obično smatraju oružjima za masovno uništavanje, te se vrlo često izjednačavaju s radiološkom bombom odnosno tzv. "prljavom bombom" (nuklearnim oružjem čiji je glavno djelovanje radiološko). Bombe su, s druge strane, relativno neefikasno sredstvo za širenje radijacije te je malo vjerojatno da će se takva specijalna oružja u praksi koristiti za vojne svrhe.
S druge strane, radiološko ratovanje može biti od daleko veće koristi teroristima koji nastoje izazvati strah i pomutnju. Ispuštanje radioaktivnog materijala ne mora biti putem posebnog "oružja", pa čak niti direktno ubijati ljude, nego umjesto toga ciljana područja ili objekte učiniti neupotrebljivim i nesigurnim za ljudski život zbog povećane razine radijacije. Tako kontaminirana područja je često prilično teško dekontaminirati. Radijaciju je teško otkloniti iz građene okoline, a treba joj dosta vremena da u potpunosti nestane u prirodnoj okolini.
Kao protupješadijske mine, radiološka oružja se mogu koristiti kao metoda zapriječenja područja.