Stara pravoslavna crkva u Mostaru
Stara pravoslavna crkva ili crkva rođenja presvete Bogorodice u opštini Mostar, Bosna i Hercegovina, pripada Srpskoj pravoslavnoj crkvi i Eparhiji zahumsko-hercegovačkoj i primorskoj. Crkva je nacionalni spomenik BiH. Odluku je donijela komisija na sastanku u Sarajevu od 7. do 11. oktobra 2003.god.[1]
Lokacija
urediSmještena je na istočnim padinama grada, na lokalitetu Bjelušine i u kraju koji se zove Perkovina, odmah do Saborne crkve u Mostaru.
Historija
urediStarija crkva na istom mjestu potiče iz prve polovine 15. vijeka. Ona se zbog malih dimenzija zvala Ćelija. U potpunosti je obnovljena za vrijeme mitropolita Josifa 1833. godine. Ferman za obnovu crkve Srbi su dobili Srbi kao nagradu za njihovo učešće na strani sultanove vojske u borbi koju je vodila protiv bosanskog begovata sa Husein kapetanom Gradaščevićem na čelu.[2]
Gradnji crkve protivili su se mostarski muslimani, ali je završena zalaganjem Hasan-bega Resulbegovića, trebinjskog zapovjednika. Pravoslavna općina je za dopuštenje dala 17500 groša i obavezala se, bar formalno, da crkva ne smije biti veća cijelim obimom od pređašnje.
Sadašnji igled crkve je iz 1863. godine što svjedoči i natpis iznad ulaznih vrata na kojima piše da je crkva te godine obnovljena. U ratu devedesetih godina 20. vijeka je zapaljena i izgorila. Donacijom njemačke Vlade je obnovljena i posvećena 17. oktobra 2004. godine.[3] Crkva je imala ikonu Bogorodice, drveni ikonostas sa 16 raznih ruskih, venecijanskih i lokalnih ikonama, koje su datirale iz perioda od 15. do 18. vijeka.
Opis
urediU arhitektonskom smislu, crkva je tipično hercegovačko sakralno zdanje jednostavne pravougaone osnove, srazmjerno malih dimenzija, sa unutrašnjom polukružnom oltarskom apsidom. Ova skupina vjerskih objekata, nastala je na osnovu saradnje dubrovačkih graditelja i naručilaca iz Hercegovine, u osmanskom periodu.
Ulaz u crkvu nalazi se na zapadnoj, a apsida na istočnoj strani objekta. Vanjske dimenzije crkve su: dužina 13,20 m i širina 9,30 m. Pod crkve je za 1,5 m niži od kote okolnog terena, pa se iz prostora ulaznih vrata u glavni prostor crkve silazi niz osam polukružnih stepenika. U unutrašnjosti crkve se nalaze četiri stupa, tako da naos crkve izgleda kao da je podijeljen u jedan srednji i dva bočna broda.
Iznad zapadnog zida crkve urađen je zvonik na preslicu sa tri zvona. Zvonik ovog oblika jedna je od glavnih karakteristika crkava u ovim krajevima. Desno od ulaza u objekat nalazio se manji trijem. Krov crkve je dvovodni i pokriven je kamenom pločom. Crkveno dvorište je prostrano i ograđeno visokim kamenim zidom.
Literatura
uredi- Vladimir Ćorović - Mostar i njegova srpska pravoslavna opština, Beograd, 1933.
- Radomir Stanić - Spomenici monaha i monahinja iz XVII i XVIII vijeka na pravoslavnim grobljima u Mostaru, Glasnik, Službeni list SPC, broj 3, Beograd, mart 1967, str. 35 – 46.
- Svetlana Rakić - Ikone Bosne i Hercegovine (XVI do XIX vijek), Republički zavod za zaštitu spomenika kulture Beograd, Beograd, 1998.
- Ljiljana Ševo - Pravoslavne crkve i manastiri u Bosni i Hercegovini do 1878, Biblioteka Baština, Banja Luka, 2002.
Reference
uredi- ↑ „Crkva rođenja presvete Bogorodice (stara crkva) u Mostaru”. Komisija za nacionalne spomenike. Arhivirano iz originala na datum 2021-09-13. Pristupljeno 13. 9. 2016.
- ↑ Stara i Nova Pravoslavna crkva.
- ↑ Parohija prva mostarska.