Irski (Gaeilge / Gaedhilge), poznat i kao irski gelski ili irski gaelski ili samo kao gelski ili gaelski, je jedan od dva službena jezika u Republici Irskoj (drugi je engleski). Pripada keltskoj grani indoevropskih jezika i najstariji je u toj grupi. Karakteristično za njega je da ima 2 padeža - nominativ i genitiv, dok se dativ pojavljuje samo u jednini ženskog roda. Iako je ovaj jezik, sa brojnim dijalektima, nekada govorila celokupna irska populacija, danas ga (u svakodnevnom govoru) upotrebljava svega 30-tak hiljada Iraca, koji mahom žive u zapadnim delovima zemlje (tzv. Gaeltacht). Od 1922. g. bio je obavezan jezik u državnim školama. Polakom gašenju irskog jezika je išlo na ruku i odluka političkog vrha zemlje da, kao službeni jezik komunikacije u Evropskoj uniji, Irska koristi engleski jezik. Međutim, od 1. januara 2007, Irski jezik je postao, zajedno sa bugarskim i rumunskim jezikom, službeni jezik Evropske unije.

Irski jezik
Gaeilge
Države govorenja Irska
Regije govorenja Irska
Broj govornika 250,000
Klasifikacija indoeuropski

 keltski
  irski

Službeni status
Služben u Irska, EU (od 2007.)
Jezični kôd
ISO 639-1 ga
ISO 639-2 gle
ISO 639-3 {{{iso3}}}
SIL gle
p  r  u

Primer teksta

uredi

Član 1 Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima

Saolaítear na daoine uile saor agus comhionann ina ndínit agus ina gcearta. Tá bua an réasúin agus an choinsiasa acu agus dlíd iad féin d'iompar de mheon bráithreachais i leith a chéile.

Prevod:

Sva ljudska bića se rađaju slobodna i jednaka po dostojanstvu i pravima. Obdarena su razumom i savešću, i treba da se odnose jedna prema drugima u duhu bratstva.