Jerma (bugarski: Ерма) je reka u Srbiji i Bugarskoj, leva pritoka reke Nišave, koja pripada Crnomorskom slivu. Ima dužinu od oko 74 kilometara, a značajnija pritoka joj je Zvonačka reka.

Jerma
Najbliži gradBabušnica, Dimitrovgrad,  Srbija
Površina69,94 km2
Osnivanje2014. god. uredbom vlade Srbije[1]
UpraviteljJavno preduzeće Srbija šume, Šumsko gazdinstvo Pirot iz Pirota.

Jerma izvire na Vlasinskoj visoravni nedaleko od Vlasinskog jezera u Opštini Surdulica (Srbija), protiče jednim delom kroz Bugarsku, kod sela Petačinci ponovo ulazi u Srbiju (Opština Dimitrovgrad), prolazi pored Manastira Poganovo i uliva se u Nišavu (Opština Dimitrovgrad), nedaleko od Pirota.

Pećina vetrena dupka

Zaštićeno područje

uredi

Uredbom Vlade Srbije lokalitet Jerma stavljen je pod zaštitu radi očuvanja: geoloških, geomorfoloških, bioloških i istorijskih vrednosti. Proglašen je za specijalni rezervat prirode, kao prirodno dobro od međunarodnog, nacionalnog i izuzetnog značaja i svrstan je u I kategoriju. Obuhvata površinu od 6.994,40 ha od čega je 43,05% u državnoj, a ostali dio u privatnoj svojini.[2]

Utvrđeni režimi zaštite su:

  • I stepen, na površini 943,17 ha
  • II stepen, na površini 129,18 ha u centralnom dijelu zaštićenog područja
  • III stepena, na površini 5.659,12 ha

Rezervat čine:

Bioraznolikost

uredi

Vodotok reke Jerme i njenih pritoka je značajan zbog prisustva autohtonih vrsta riba (potočna pastrmka, potočna mrena, krkuša) i rečnog raka. Na zaštićenom području sreću se i dve endemične pseudoskorpije (Roncus sotirovi i Roncus strachor) i dva endemična pećinska beskičmenjaka (Serboilus lucifugus i Hiloniscus sp.).

Evidentirano je 887 biljnih taksona, što čini 24,2% flore Srbije ili 13,1% flore Balkanskog poluostra. U rezervatu je prisusutan veliki broja endemo-reliktnih vrsta biljaka i njihovih zajednica (Pančićev maklen – Acer intermedium, jorgovan – Syringa vulgaris, srpski zvončić – Edraianthus serbicus i dr.), veliki broj značajnih vrsta ptica sa aspekta nacionalne i međunarodne zaštite, a u fauni sisara posebno se ističe fauna retkih zveri i slepih miševa.

Povezano

uredi

Galerija kanjona reke Jerme

uredi

Izvori

uredi
  1. „Uredba Vlade Srbije”. Službeni glasnik RS broj 101 od 19. septembra 2014.. Pristupljeno 7. 2. 2025. 
  2. „Specijalni rezervat prirode Jerma”. Srbije Šume. Pristupljeno 7. 2. 2025.