Inicijal
Za ostala značenja, v. Inicijal (razvrstavanje).
Inicijal, u širem značenju pojma, označava svako početno slovo u riječi; početna slova imena i prezimena neke osobe.
DefinicijaUredi
Izvorno, u paleografiji i tiskarstvu, inicijali su početna slova u pisanim rukopisima koja su posebno oblikovana, istaknuta veličinom, redovno ornamentalnog karaktera ili čak oblikovana kao okvir nekom prikazu. Inicijali se obično nalaze u iluminiranim rukopisima (minijaturama), a najprije su se pojavili u rukopisima iz ranog 8. st.[1]
RazvojUredi
Najstariji primjer je iz oslikanog rukopisa Petrogradske Bede (St. Petersburg Bede), iz 731-46. godine. U kasnoj antici inicijal se počinje isticati veličinom i oblikom, ali pravi razvoj ilumininacije inicijala započeo je razvojem preromaničkih samostana u Irskoj, Engleskoj i posebno u Franačkoj za vrijeme Karla Velikog te u otonskoj umjetnosti. Oslikani obično temperom na papiru ili pergamentu, zadržali su ornamentalnu dekoraciju barbarske umjetnosti kroz cijelu romaniku. Isprva su bili ukrašeni geometrijskim motivima, obično pletera, u koji su raskošnim bojama maštovito ukomponirani različiti likovni prikazi životinja, riba, ptica, biljaka, bajkovitih čudovišta, nemani i sl. Uređen raskošnim bojama i ukrasima s vinjetama i minijaturama inicijal počinje činiti osnovu iluminacije knjige. Čest je u gotici, a u renesansi se, od 16. stoljeća, upotrebljavaju tiskani inicijali.
Današnje stanjeUredi
Danas je inicijal najčešće nešto veće slovo ili se izrađuje prema gotovom klišeju.
Prema načinu ukrasa u tiskarstvu razlikujemo: zatvoreno urešeni, otvoreno urešeni i neurešeni inicijal.
U kontekstu tipografije oslikanih rukopisa, grisaille je inicijal koji je nastao slikanjem samo jednom bojom (monokromno).
Najstariji inicijal za kojeg se zna, Petrogradska Beda (St Petersburg Bede), 8. st.
Jedan od tisuću manjih inicijala iz Knjige Kellsa (Book of Kells).
Mainz Psalter, tiskao 1457. Johannes Gutenberg. Glavni inicijal i obris rađeni su u drvorezu, ostatak u bakrorezu.
Izvori i referenceUredi
- ↑ „Leaves of Gold: Glossary of Medieval Manuscript Terms”. Philadelphia Museum of Art. 2002. Arhivirano iz originala na datum 2007-09-29. Pristupljeno 2010-01-07.
PovezniceUredi
Eksterni linkoviUredi
- (de) Typolis.