Koordinate: 42° 12′ 22" SGŠ, 21° 39′ 47" IGD
Vaksince (mak. Vaksince) je naselje u Republici Makedoniji, u severnom delu države. Vaksince pripada opštini Lipkovo.

Vaksince
mak. Vaksince
Osnovni podaci
Država  Severna Makedonija
Opština Lipkovo
Stanovništvo
Stanovništvo (2002) 2.479
Geografija
Koordinate 42°12′22″N 21°39′47″E / 42.2061°N 21.6631°E / 42.2061; 21.6631
Nadmorska visina 460 m
Vaksince na mapi Severne Makedonije
Vaksince
Vaksince
Vaksince (Severne Makedonije)
Ostali podaci
Poštanski kod 1324
Pozivni broj (+389) 031
Registarska oznaka KU

Prirodni uslovi

uredi

Vaksince je smešteno u severnom delu Republike Makedonije. Od najbližeg većeg grada, Kumanova, naselje je udaljeno 15 km severozapadno.

Naselje Vaksince je u zapadnom delu istorijske oblasti Žegligovo. Naselje je položeno u istočnom podnožju Skopske Crne Gore, dok se ka istoku pruža polje. Nadmorska visina naselja je približno 460 metara.

Mesna klima je kontinentalna.

Istorija

uredi

Otomansko carstvo, Srbija, Jugoslavija, Severna Makedonija

Vaksince je, kao i cijela regija Makedonije, vekovima pripadala Osmanskom carstvu. Kada se raspala početkom 20. vijeka, Albanija je stekla nezavisnost 28. novembra 1912. godine, tokom koje je većina građana Vaksinca i okoline bila za pripad njihovog kraja ovoj novoj državi. Međutim, Srbija je uspela da ubedi velike sile da većina albanskih naselja u Makedoniji potpada pod njenu vlast, uključujući i Vaksince. Između 1918. i 1991. godine Vaksince je pripadalo Jugoslaviji, a od tada Sjevernoj Makedoniji (do 2019. Republika Makedonija).

Makedonsko-albanski sukob 2001

Lokacija Vaksinca u zonama sukoba 2001. godine Vaksince je 2001. godine bilo jedno od poprišta albanskog ustanka u Makedoniji. Mesto je steklo glas i van granica Republike Makedonije jer su se u maju te godine ovde odigrali jaki oružani sukobi između albanskih pobunjenika, koji su pripadali OVK, i makedonske vojske. Albanski borci su ubili dva makedonska vojnika, a trećeg zarobili u blizini sela. Makedonska vojska je tada napala Vaksince jurišnim helikopterima i artiljerijskom vatrom. Makedonske trupe uspele su da upucaju komandanta albanskih pobunjenika Fadila Nimanija. Nakon toga je zaustavljeno granatiranje mjesta.

Sveukupno, nekoliko albanskih civila, dva borca ​​OVK i nekoliko makedonskih vojnika i policajaca izgubilo je život u sukobima oko Vaksinca. Dve albanske stranke u Makedoniji osudile su akcije OVK i pretnju albanskim civilima artiljerijskom vatrom vojske.

Vaksince su, kao i druga mjesta u regionu, tada pomno pratile međunarodne misije OSCE-a, NATO-a i EU. Makedonska vojska i policija povremeno nisu imale kontrolu nad Vaksincem čak ni nakon sukoba. U jesen 2003. godine selo je ponovo okupirala makedonska vojska.

Do danas ima mnogo Albanaca u regionu koji žele da se pridruže Kosovu. U septembru 2007. došlo je do pucnjave između bivših boraca OVK i makedonske policije. Dvije osobe su poginule, među kojima i komandir regionalne policije.

Stanovništvo

uredi

Vaksince je prema poslednjem popisu iz 2002. godine imalo 2.479 stanovnika.

Pretežno stanovništvo u naselju su Albanci (99%).

Većinska veroispovest je islam.

Povezano

uredi

Izvori

uredi

Spoljašnje veze

uredi