Der schweigende Stern

Der schweigende Stern (sh. Tiha zvijezda; polj. Milcząca Gwiazda) je istočnonjemačko-poljski science fiction film snimljen 1960. godine u režiji Kurta Maetziga. Predstavlja adaptaciju romana Astronauti Stanislawa Lema.

Der schweigende Stern
Milcząca Gwiazda
RežijaKurt Maetzig
ProducentHans Mahlich,
Edward Zajicek
ScenarioJan Fethke,
Wolfgang Kohlhaase,
Günter Reisch,
Günther Rücker,
Alexander Graf Stenbock-Fermor
PredložakAstronauti; autor:
Stanislaw Lem
Uloge
MuzikaAndrzej Markowski
FotografijaJoachim Hasler
MontažaLena Neumann
Datum(i) premijere
26. 2. 1960 (1960-02-26) (Istočna Njemačka)
Trajanje90 min.
Zemlja Istočna Njemačka
 Poljska
Jeziknjemački

Radnja filma započinje u tada bliskoj budućnosti, odnosno 1970. godini, kada otkriće vanzemaljskog artefakta u Sibiru, za koga se ispostavilo da potiče od letjelice koja je prouzročila Tungusku eksploziju, potakne sve zemlje svijeta da naučne resurse usmjere prema ekspediciji na Veneru, sa koje potiče brod. Protagonisti su pripadnici međunarodne posade sovjetskog svemirskog broda Kosmokrator koji na Veneri pronalaze radioaktivnu pustoš, ali i tragove napredne civilizacije za koju se ispostavi da je sebe uništila nuklearnim oružjem.

Der schweigende Stern je predstavljao najskuplji i najambiciozniji film u dotadašnjoj historiji istočnonjemačke kinematografije. Snimao se pune dvije godine, a režiser Kurt Maetzig je nastojao okupiti međunarodnu glumačku ekipu. Na film je značajno uticao tada aktualni Hladni rat, odnosno sve veće bojazni da će njegova eskalacija dovesti do nuklearnog Trećeg svjetskog rata i uništenja čovječanstva. Kako bi naglasio taj motiv, scenario je u film ubacio lik japanske ljekarke (čiji lik tumači Yoko Tani) koja je kao djevojčica bila svjedokom uništenja Hiroshime i Nagaskija, a na samoj Veneri se prizori uništenja temelje na detaljima iz Hiroshime.

Na Zapadu je kasnije postao poznat najviše zahvaljujući verziji koju je američki distributer nazvao First Spaceship on Venus (sh. Prvi svemirski brod na Veneri ), te je u njoj izbacio brojne scene, a sinkronizacijom izmijenio nacionalnost nekih likova. Scene iz te verzije se, između ostalog, pojavljuje i kao "film u filmu" u američkoj SF-komediji Galaxina iz 1980. godine.

Uloge

uredi
  • Günther Simon ... Njemački pilot / Robert / Raimund Brinkmann
  • Julius Ongewe ... Afrički TV tehničar / Talua
  • Yoko Tani ... Japanska ljekarka / Dr. Sumiko Ogimura, M.D.
  • Oldrich Lukes ... Američki nuklearni fizičar / Profesor Harringway Hawling
  • Ignacy Machowski ... Poljski glavni inženjer / Profesor Saltyk / Profesor Durand
  • Mihail N. Postnjikov ... Sovjetski astronaut / Professor Arsenew / Orloff
  • Kurt Rackelmann ... Indijski matematičar / Professor Sikarna
  • Tang Hua-Ta ... Kineski lingvist / Dr. Chen Yu / Lao Tsu
  • Lucina Winnicka ... TV reporter / Joan Moran
  • Eduard von Winterstein ... nuklearni fizičar

Izvori

uredi


Vanjske veze

uredi