Rokstedi (eng. rocksteady ili rock steady) je muzički žanr koji je nastao na Jamajci oko 1966. On je naslednik ska muzike i prethodnik reggae muzike, rokstedi su izvodile jamajčanske vokalno harmonijske grupe kao što su The Gaylads, The Maytals i The Paragons. Naziv rokstedi potiče od plesnog stila koji je pomenut u pesmi Altona Elisa[a]Rock Steady”. Plesovi izvođeni uz rokstedi su bili manje energični od ranijih ska plesova. Prvi internacionalni rokstedi hit je bio „Hold Me Tight” (1968) koji je izvođen od strane američkog solo pevača Johnnyja Nasha[b] (1940-2020) i dostigao je broj jedan u Kanadi.

Osobine

uredi
 
Ritam Ska/Rokstedija[1]   Play

Jamajkanski muzičari i producenti koji su razvili pojam rokstedija od 1966. do 1968. razvili su jazz i R&B, svirali kroz ska i bili pod utjecajem drugih žanrova, ponajviše rhythm and bluesa, menta, kalipsa, američke soul muzike, te karipskih i afričkih muzika.

Tempo je postao sporiji sa razvojem rocksteadija nego što je bio u ska. Gitaristi i klaviristi počeli su eksperimentirati s povremenim naglascima oko osnovnog neobičnog uzorka. Usporavanje koje se dogodilo sa roksteadijem omogućilo je basistima da istraže masnije, tamnije, labavije, te sporije tonove od ska basa. Sporiji tempo i manja veličina bendova zauzvrat su doveli do mnogo većeg fokusa na bas liniju općenito, što je sa vremenom postalo jedna od prepoznatljivih karakteristika jamajčanske muzike. U rokstediju, glavna gitara često udvostručuje bas liniju.

Upečatljivi primjeri rokstedija

uredi

Pjesme

uredi
  • Prince Buster, Judge Dread
  • The Paragons, The Tide Is High
  • Desmond Dekker, 007 Shanty Town

Albumi

uredi

Vanjske veze

uredi

Napomene

uredi
  1. Alton Nehemiah Ellis (1938-2008), jamajčanski pjevač i tekstopisac.
  2. John Lester Nash Jr. (1940-2020), američki pjevač.

Reference

uredi
  1. Johnston, Richard (2004). How to Play Rhythm Guitar, str. 72. ISBN 0-87930-811-7.

Bibliografija

uredi