Ikonoklazam – razlika između verzija

Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
Red 7:
 
== Ikonoklazam u Bizantu ==
{{main|Bizantski ikonoklazam}}
 
'''Ikonoborstvo''' je bilo religiozni pokret protiv ikona i relikvija u hrišćanstvu, koji se javio u 6. i 7. veku, da bi tokom jednog perioda u 8. veku postao državnom politikom Vizantije. Ikonoborci su smatrali da je klanjanje ikonama, a posebno ikonama careva, idolopoklonstvo. Na [[Sedmi Vaseljenski Sabor|Sedmom Vaseljenskom Saboru]] 787. godine u Nikeji ikonoborstvo osuđeno kao jeres, a ikone su ponovo uvedene kao predmet poštovanja.
Linija 18 ⟶ 19:
Vizantijski car [[Lav V Jermenin]] ([[813]]-[[820]]) ponovo započinje, pod uticajem islama, kampanju protiv kulta ikona u hrišćanstvu; ovo gonjenje poznato je pod imenom ikonoklazam (rušenje ikona).
 
Vizantijska [[Sveta Teodora|carica Teodora]] je sazvala sabor u Carigradu gde je konačno rešeno poštovanje ikona. Da bi se obeležilo obnavljanje poštovanja kulta ikona i kraj ikonoboračkog gonjenja, ustanovila je [[11. mart]]a [[842]]. godine Praznik Pravoslavlja, koji se danas proslavlja prve nedelje Velikoga posta, kad se pravi "hod" odnosno crkvena litija sa sv ikonama.
 
== V. također ==