Škrob – razlika između verzija

Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
Nova stranica: Škrob:ugljikohidrat koji ima ulogu obezbjeđenja energije,zatim ima ulogu toplotni+og izolatora tj. daje nam toplotu.Škrob se može razlagati i on se razlaže u dvanaestopalačnom c...
 
preuzeto s hrvatske Wikipedije
Red 1:
'''Škrob''' je [[polisaharid]] raširen kao rezervna hrana u biljkama; fini bijeli ili žućkastobijeli (rijeđe žuti ili crveni) prah koji se sastoji od sitnih zrnaca. U hladnoj vodi, [[alkohol]]u i [[eter]]u škrob je netopljiv, u vrućoj vodi daje gustu koloidnu otopinu (''škrobni lijepak''), koja ohlađena, daje [[hladetina|hladetinastu]] [[masa|masu]]. Škrobna zrnca u pojedinih biljaka imaju karakterističan oblik; promjer im iznosi od 2 do 150 [[nanometar|nanometra]] a sastavljena su od velikog broja [[molekula]] koje se opet sastoje uglkavnom od velikog broja grupa C<sub>6</sub>H<sub>12</sub>O<sub>6</sub>. Ali škrob nije jedinstven spoj, nego se može razdvojiti na najmanje dva sastojka; [[amiloza|amilozu]] i [[amilopektin]], a sadržava i nešto [[fosfat]]ne [[kiselina|kiseline]] Pod djelovanjem kiselina i [[enzim]]a škrob se može potpuno razgaditi u [[glukoza|glukozu]]; međuprodukti su [[dekstrin]]i i [[maltoza]].
Škrob:ugljikohidrat koji ima ulogu obezbjeđenja energije,zatim ima ulogu toplotni+og izolatora tj. daje nam toplotu.Škrob se može razlagati i on se razlaže u dvanaestopalačnom crijevu uz pomoć kiselina iz žučne kese.On se rijetko koristi u ishrani jer doprinosi našoj debljini.
 
Škrob je uz [[celulozu]] najvažniji produkt [[asimilacija|asimilacije]] u biljkama; gomila se kao reezerva u njihovim plodovima, sjemenkama i (izuzetno) deblu ([[sago-palma]]). Ako biljci ustreba, škrob se pretvara u topljivu glukozu. Škrob je (po količini) najvažnija hrana čovjeka i domaćih životinja (kruh, krumpir, riža, [[sijerak]], kukuruz i dr.) Znatne količine prevru u alkohol. Čisti izolirani škrob dobiva se iz krumpira ili iz žitarica ispiranjem vodom; upotrebljava se kao ljepilo, u prehrambenoj industriji, u kozmetici (rižin škrob kao puder), u tekstilnoj industriji ([[apretura]], škrobljenje rublja i dr.), kao [[reagens]] za [[jod]] itd.
 
== Škrobni sirup ==
'''Škrobni sirup''' je gusta tekuća bezbojna masa, koja se dobiva pri hidrolizi škroba. Sadržava 20-40% maltoze, 12-20% glukoze i do 35% [[dekstrina]]. Upotrebljava se u proizvodnji likera i slastica.
 
[[category:Biokemija]]
[[category:Kemijski spojevi]]
 
<!-- interwiki -->
[[bg:Нишесте]]
[[ca:Midó]]
[[cs:Škrob]]
[[da:Kulhydrat#Stivelse]]
[[de:Stärke]]
[[en:Starch]]
[[et:Tärklis]]
[[es:Almidón]]
[[eo:Amelo]]
[[fa:نشاسته]]
[[fr:Amidon]]
[[gl:Amidón]]
[[hr:Škrob]]
[[io:Amilo]]
[[id:Pati (polisakarida)]]
[[it:Amido]]
[[he:עמילן]]
[[lt:Krakmolas]]
[[hu:Keményítő]]
[[ms:Kanji]]
[[nl:Zetmeel]]
[[ja:デンプン]]
[[no:Stivelse]]
[[nn:Stive]]
[[pl:Skrobia]]
[[pt:Amido]]
[[ru:Крахмал]]
[[simple:Starch]]
[[su:Aci]]
[[fi:Tärkkelys]]
[[sv:Stärkelse]]
[[th:แป้ง]]
[[tr:Nişasta]]
[[uk:Крохмаль]]
[[zh:淀粉]]