Mile Pešorda – razlika između verzija

Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
Red 24:
[[Predrag Matvejević|Predrag Matvejević] bio je od 1990. do kraja 1994. skupa s Pešordom član uredničkoga viječa PEN-ova časopisa LETTRE INTERNATIONALE,ali je 10.11. 2001. u pamfletu "Naši talibani" u "Jutarnjem listu" zahtijevao "sud stroži od Haaškoga tribunala" za Dobricu Ćosića, Anđelka Vuletića, Pešordu, [[Ivan Aralica|Ivana Aralicu]], [[Momo Kapor|Momu Kapora]], Matiju Bećkovića, Rajka Petrova Nogu, Gojka Đogu i neke druge pisce hrvatskih korjena zbog svojih pisanja u doba rata,<ref name="Matvejević">[http://www.krug99.ba/rev/ostalo/Tekst3.htm Predrag Matvejević: "Naši Talibani"]</ref> koji su po njemu bili "odgovorni za zločine u BiH", dok je Pešorda konkretno bio prozvan "kvislinškim piscem", "kolaborantom fašizma", "sarajevskim talibanom" i sl.<ref name="Matvejević">[http://www.krug99.ba/rev/ostalo/Tekst3.htm Predrag Matvejević: "Naši Talibani"]</ref>).
 
U svom najužem obliku Matvejevića kritika je optuživala Pešordu da je "čak svoje kolege koji su ostali u Sarajevu pod četničkim bombama zvao posrbicama". Na tu kritiku svoga rada u ratno doba Pešorda, koji je 1990.-1994.g. predavao na Univerzitetu u Francuskoj, odgovora tužbom, koja je završena [[2.11.]] [[2005.]], samo nekoliko dana prije apsolutne zastare, presudom Općinskoga suda u Zagrebu kojom je Predrag Matvejević osuđen na kaznu zatvora od pet mjeseci s rokom kušnje od dvije godine za zločin klevete i uvrede.<ref name=index.hr">[http://www.index.hr/vijesti/clanak/uhs-nepravomocna-presuda-matvejevicu-moze-se-propitivati-samo-na-visem-sudu/290825.aspx UHS: Nepravomoćna presuda Matvejeviću može se propitivati samo na višem sudu], index.hr</ref> Presudu su osudili [[Hrvatsko novinarsko društvo]] i [[Reporteri bez granica]], a tadašnji je premijer [[Ivo Sanader]] i predsjednik Tuđmanove stranke HDZ, u specijalnoj izjavi za HTV-dnevnik, podržao osuđenoga Matvejevića i kritizirao nepravomoćnu presudu Općinskoga suda u Zagrebu. Osuđeni Matvejević je odbio priznati presudu i sud tako da na nju nije niti uložio žalbu. U svibnju 2010. Vrhovni sud Republike Hrvatske donio je presudu kojom je odbio zahtjev, inače bez presedana, glavnoga državnoga odvjetnika Republike Hrvatske da poništi pravomoćnu presudu i potvrdio njezinu zakonitost.<ref>[http://www.vecernji.hr/kolumne/tjeralica-hrvatskim-vrhovnim-sucima-kolumna-149044]</ref>.
SkandalIako Matvejeviću nije prijetio nikakav zatvor zbog apsolutne zastare, skandal je stvoren ovom presudom je postao internacionalan tako da su međunarodni intelektualci (Bernard Henry-Levy, Claudio Magris, Umberto Eco, Peter Sloterdijk, Salman Rushdie i drugi) poslali medijima otvoreno protestno pismo, a Italija, čiji je Matvajević državljanin, ponudila je azil [[Predrag Matvejević|Predragu Matvejeviću]] što je on odbio i dalje nepriznavajući sud i njegovu presudu <ref>[http://www.abrasmedia.info/index.php/drutvo/ljudska-prava/3450-zgranuta-meunarodna-javnost-matvejeviu-ponuen-azil-u-talijanskom-veleposlanstvu-.html Zgranuta međunarodna javnost: Matvejeviću ponuđen azil u talijanskom veleposlanstvu]</ref>
 
===Zanimljivost===
 
Pešorda je u doba umiranja [[Josip Broz Tito|Josipa Broza Tita]] pisao velike poeme leleka i tužbalicetuge i objavio ih u beogradskom "Delu" posle diktatorove smrti <ref>[http://www.abrasmedia.info/novi/index.php?option=com_content&view=article&id=2896:rije-dvije-o-gadovima-intervju-sa-predragom-matvejeviem-&catid=113:region&Itemid=121
Riječ, dvije o gadovima, intervju sa Predragom Matvejevićem]</ref>, dok je s druge strane [[Predrag Matvejević|Predrag Matvejević]] javno zahtjevao 1974. godine od Tita da podnese ostavku na položaj predsjednika [[SFRJ]], a godine 1984. objavio je u beogradskom BIGZ-u, i tiražu od 30.000 primjeraka, propagandnu tiroističku knjigu JUGOSLAVENSTVO DANAS, koju je uredio R.P.Nogo.
 
== Nagrade ==