Li Si – razlika između verzija

Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
Nema sažetka izmjene
Red 9:
Tamo je postao gost moćnog premijera [[Lü Buwei]]ja, ali i impresionirao njegovog štićenika, mladog kralja Qin Shi Huanga. Li Si je kralju rekao da je Qin moćna država, ali da nikada neće uspjeti ujediniti Kinu ako dozvoli da se svih šest drugih država udruži protiv nje. Umjesto toga je predložio da se uz vojnu silu koristi diplomacija, odnosno da se ratuje samo protiv susjeda, a sklapa saveze s udaljenim državama. Qin Shi je taj savjet poslušao, te je do 220. pne. uspio pokoriti svih šest država.
 
Jednom kada je Kina ujedinjena pod Qin Shin Huangom, Li Si je nastojao najbrutalnijim metodama održati njegovu carsku vlast. Pri tome je smatrao kako velika intelektualna sloboda koja je karakterizirala Zaraćene države, oličena u [[Sto škola mišljenja]], predstavlja prijetnju po novostečeno nacionalno jedinstvo, odnosno da suprostavljene filozofije i političke ideologije mogu biti jezgra novih oružanih i političkih sukoba. Stoga je Li Si odlučio da će ubuduće jedino država imati monopol poučavanja filozofije, odnosno držati političke i filozofske knjige. Sve druge knjige su trebale biti spaljene, osim onih koji su se ticale [[medicina|medicine]], [[poljoprivreda|poljoprivrede]] i [[proricanje|proricanja]]. Godine 213. pne. je Li Si te mjere proveo carskim ukazom, uz istovremenu likvidaciju svih učenjaka koji su se tome protivili.
 
Li Sijeva brutalnost je izazvala nezadovoljstvo ne samo kod učenjaka, nego i kod carevog prosvijećenog sina [[Fusu]]a. Li Si je stoga isposlovao da se on i general [[Meng Tian]] pošalju na sjever boriti protiv naroda Xiongnu, odnosno graditi [[Veliki kineski zid|Veliki zid]]. Car je, međutim, Fusua odredio za svog nasljednika, te se Li Si zabrinuo da će ga u slučaju careve smrti Fusu kao novi car smijeniti. Kada je car umro 210. pne. Li Si se udružio s carskim eunuhom [[Zhao Gao]]m i skovao zavjeru - od javnosti je nekoliko mjeseci skrivana vijest o carevoj smrti, a u međuvremenu je krivotvoreno carevo pismo kojim se navodno nasljednikom proglašava Qin Er Shi, a Fusuu naređuje da počini samoubistvo. Plan je uspio - prevareni Fusu je izvršio "carevu" naredbu, a na prijestolje je stupio Qin Er Shi. Međutim, ubrzo se ispostavilo da je mladi car daleko više pod Zhao Gaovim nego pod Li Sijevim uticajem. Suparništvo dvoje dvorjana je okončano kada je Zhao Gao optužio Li Sija za izdaju. Car nije sumnjao u optužbe te je Li Sija dao uhapsiti i mučiti, nakon čega je priznao sve optužbe. Li Si je nakon toga pogubljen izuzetno okrutnom metodom zvanom [[Pet boli]] koju je sam bio uveo u kinesko zakonodavstvo.
 
== Fusnote ==