Peter Jackson – razlika između verzija

Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
± 2 kategorije pomoću gadgeta HotCat
m clean up, replaced: {{NZL}} → {{flagcountry|NZL}} using AWB
Red 5:
|opis = Jackson na premijeri filma ''[[Gospodar prstenova: Povratak kralja (2003)|Gospodar prstenova: Povratak kralja]]'' u Wellingtonu
|datum_rođenja = {{bda|1961|10|31|df=y}}
|mjesto_rođenja = {{flagcountry|NZL}} Pukerua Bay, [[Novi Zeland]]
|supružnik = Fran Walsh (1987.-)
|uticaj_od = [[Stuart Gordon]], [[Buster Keaton]], [[Stanley Kubrick]], [[Sam Raimi]], [[George A. Romero]], [[Martin Scorsese]], [[Gerry Anderson]], [[James Cameron]]<ref name="FAQ">{{cite web|title=Peter Jackson FAQ|last=Jackson|first=Peter|work=http://web.archive.org/web/20071225035055/http://tbhl.theonering.net/peter/faq.html|accessdate=1. II 2013|archiveurl=http://web.archive.org/web/20071225035055/http://tbhl.theonering.net/peter/faq.html|archivedate=25 December 2007}}</ref>
Red 19:
}}
 
'''Peter Jackson''' je novozelandski redatelj, producent, trostruki osvajač Nagrade filmske akademije ([[Oscar]]), Zlatnog Globusa i [[BAFTA]] nagrada. Publici je najviše poznat kao redatelj i ko-scenarist trilogije ''[[Gospodar prstenova]]'', koju je adaptirao prema knjigama [[J. R. R. Tolkien]]a zajedno sa svojom dugogodišnjom partnericom [[Fran Walsh]] te Philippom Boyens. Jackson je ušao u filmsku povijest kao prva osoba (i jedina do sada) koja je režirala tri filma usporedo. Naravno, riječ je o gore spomenutoj trilogiji. Prvi put je dobio pozornost svojim horor komedijama, a na svjetlo pozornice je iskoračio filmom ''[[Nebeska stvorenja]]'' (''[[Engleski jezik|eng]]. Heavenly Creatures'').
 
== Životopis ==
Red 35:
Dvije godine kasnije (1994.) režira '''[[Nebeska stvorenja]]''' (''eng. Heavenly Creatures'') za koji je dobio Srebrnog lava na Filmskom festivalu u Veneciji i 15-minutne ovacije. Uz to je bio nominiran za nagradu filmske Akademije, popularni Oscar, u kategoriji za najbolji scenarij, zajedno s Fran Walsh. Film je zasnovan na istinitom događaju iz 1950-ih o dvije inteligentne i maštovite djevojčice čije opsesivno prijateljstvo dovodi do ubojstva jedne od njihovih majki.
 
Ostali njegovi radovi koji su također bili manje ili više hvaljeni su "[[The Frighteners]]" u koprodukciji s R. Zemekisom, s M. J. Foxom u glavnoj ulozi, te lutkarski film "[[Meet the Peebles]]" koji je bio namijenjen odraslijoj publici. Osim toga, bio je i ko-redatelj za TV dokumentarac "[[Forgotten Silver]]", koji se također prikazivao na festivalima.
 
=== Gospodar prstenova ===
Red 44:
Proširenje s dva na tri filma dozvolilo je njemu, kao i Fran i Philippi, kreativnu slobodu, a prve pripreme već su počele još 1997, kada je Jackson postavio Christiana Riversa i njegovu ekipu da radi na dizajniranju Međuzemlja. Svog dugogodišneg suradnika Richarda Taylora angažirao je da u sklopu Weta Workshopa bude zadužen za pet velikih dizajnerskih elemenata: oklopi, oružja, prostetika/šminka, minijature i bića. U rujnu 1997. projektu su se pridružili [[Alan Lee]] i [[John Howe]] na čijim crtežima počivaju scene iz filmova, a da se to provede u djelo, za arhitekturu je bio zadužen [[Grant Major]].
 
Snimanje lokacija za filmove (njih 150) počelo je 11. listopada 1999. i završilo je 22. prosinca 2000., a PJ je nadgledao sve to sa sedam (negdje piše devet) ekipa po cijelom Novom Zelandu preko satelita. Uz neprestano preinačavanje teksta i svih ostalih događanja, Peter je spavao samo četiri sata na dan. Opisao je trilogiju kao najveći obiteljski film, zbog neovisnosti i osjećaja za obitelj, a samo snimanje kao pokušaj organiziranja vojske, s oko 2.400 ljudi koji su radili na produkciji. S povlasticom post-produkcije na svakom filmu za prikazivanje u mjesecu prosincu, filmovi su postigli ogroman uspjeh i podigli Jacksonovu popularnost.
 
=== Nakon Gospodara prstenova ===
Red 57:
 
Jacksonova umiješanost u stvaranje filmske verzije [[Hobit]]a, zajedno s još jednim mogućim LOTR prethodnikom, je duga priča. Trenutno se čini da Jackson i njegova ekipa neće raditi na tom projektu. U studenom 2006. u pismu koje su napisali Jackson i Walsh rečeno je da je zbog legalnih razmirica između Wingnut Films (Jacksonova produkcijska tvrtka) i New Line Cinema najvjerojatnije da on neće režirati film. Međutim, kao odgovor, MGM-ov glasnogovornik Jeff Pryor je izjavio: "Mi i dalje vjerujemo da je stvar oko Jacksonova režiranja Hobita još daleko od završetka." Kako MGM posjeduje distribucijska prava, to ipak ima neku težinu. Šef New Line Cinema, Robert Shaye, je rekao da "studio neće raditi s redateljem LOTR-a na tom filmu ni na bilo kojem drugom. Ikad. Bar ne dok je on taj koji odlučuje."
Shayevi komentari označili su prvi javni komentar nekog od NLC-ovih dužnosnika oko meteža otkako je Jackson najavio da se povukao s projekta.
 
Jackson je u međuvremenu počeo s produciranjem filmova. Trebao je započeti stvaranje filmske verzije znan-fan računalne igre "[[Halo]]", vrijedne 128 milijuna dolara, koja je za sada zaustavljena jer su se 20th Century Fox i Universal Pictures povukli. Osim toga, Jackson će producirati obradu "The Dam Busters" u ovoj godini, zajedno sa Sir Davidom Frostom, kao izvršnim producentom. Također je dobio prava na filmsku adaptaciju [[Zmaj Njegova Veličanstva|fantastično-povijesnog serijala Temeraire]], no rekao je da će se vjerojatno umjesto filma režirati mini-serija, kako bi priča bila detaljnija i bolje ispričana.
Red 64:
 
Jackson je dobro poznat da obraća pažnju na detalje, po svom sablasnom osjećaju za humor i općenito po zaigranosti do te točke da je direktor zadužen za minijature na radu "Gospodara prstenova", Alex Funke, šaljivo komentirao: "Film je tu skoro pa sporedan."
U suprotnosti s ostalim novozelandskom redateljima, Jackson je ostao raditi u svojoj zemlji. To je urodilo postankom nekoliko produkcijskih i podupirućih tvrtki. Većina Jacksonove imovine nalazi se na poluotoku Miramar u gradu Wellingtonu, a većina se snimanja radi unutar grada i oko njega. New Line Cinema se složio da se svjetska premijera "Povratka kralja" održi u Embassy Theatreu, gradskoj ikoni, koju je grad pomogao obnoviti zbog Jacksona.
 
Već je zarana počeo koristiti rastuću kompjutorsku tehnologiju i pružati usluge specijalnih digitalnih efekata mnogim holivudskim filmovima, korištenjem telekomunikacija i satelitskih veza kako bi emitirao grube slike i konačni rezultat preko Pacifika.
Perfekcionist kada se radi o njegovim filmskim projektima, Jackson zahtijeva bezbrojne klape za svaku scenu (s onom poznatom uzrečicom: "Još jedna za svaki slučaj"), tjera svoju ekipu za specijalne efekte da njihov rad bude "bez šava" i neprimjetan, i inzistira na autentičnim minijaturama čak i na stranama koje se nikad ne pojavljuju u filmu. S druge strane, mnoge od njegovih prekrasnih scena rezultiraju iz interesantnih i neočekivanih snimaka koje je napravio leteći s jedne lokacije na drugu.
 
Jackson je također poznat u novozelandskoj filmskoj industriji po svom inzistiranju na "pokrivenosti" – snimajući scenu iz što više kuteva, te kreirajući finalnu viziju u procesu montaže.
 
Možda kao zaštitni znak njegovih korijena u "učini sve sam", Jackson je poznat po tome da će, ako je potrebno, cijeli dan snimati samo jednu scenu kako bi dobio što veću pokrivenost snimke. To je evidentno u njegovom radu gdje scene – čak i one u kojima se vodi običan razgovor – često sadrže široki raspored brojnih kamera i snimaka kao i krupno zumiranje lica glumaca.
 
Jackson je dobio tri nagrade Filmske Akademije za završni dio trilogije Gospodar prstenova – Povratak kralja: za najboljeg redatelja, film i adaptirani scenarij.
 
== Jacksonove cameo uloge ==
Red 125:
{{Oscar za najbolji adaptirani scenario}}
{{BAFTA za najbolji adaptirani scenario}}
{{Šablon:Zlatni globus za najbolju režiju}}
{{Lifetime|1961||Jackson, Peter}}
 
[[Kategorija:Novozelandski filmski režiseri]]
[[Kategorija:Dobitnici BAFTA-e]]