Srpska narodna stranka (Hrvatska) – razlika između verzija

Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
http://www.sns.hr/
Nema sažetka izmjene
Red 1:
'''Srpska narodna stranka''' SNS je [[politička stranka]] u Republici [[Hrvatska|Hrvatskoj]] koja zastupa interese [[Srbi|srpske]] etničke zajednice. Njen trenutni predsjednik je [[Milan http://wwwRodić]].sns.hr/
 
Osnovana je početkom [[1991]]. godine od strane pripadnika srpske manjine na čelu s [[Milan Đukić|Milanom Đukićem]] koji se nisu slagali sa secesionističkom politikom [[Srpska demokratska stranka (Hrvatska)|Srpske demokratske stranke]], odnosno stvaranjem [[Republika Srpska Krajina|Republike Srpske Krajine]]. S izbijanjem [[Rat u Hrvatskoj|rata]] postala je stranka koja je zastupala interese Srba na područjima pod kontrolom hrvatske vlasti.
SNS je bio prva srpska parlamentarna stranka u Saboru Republike Hrvatske i to u tri (3) saziva Parlamenta, stranka na čije skupštine i prigodne proslave su dolazili tih davnih devedesetih godina prošlog stoljeća mnogi svjetski uglednici Od Petera Galbrighta američkog ambasadora, drugih ambasadora i predstavnika diplomatskog kora, kao i mnogi prvaci stranaka u Republici Hrvatskoj. (vidi povijest stranke i foto galeriju) http://www.sns.hr/foto-galerija.php
http://www.sns.hr/foto-galerija.php http://www.sns.hr/
 
Stranka je ubrzo dobila povlašten tretman u državnim medijima, a Đukić je dobio dužnost ministra unutarnjih poslova i savjetnika predsjednika [[Franjo Tuđman|Franje Tuđmana]]. Na [[Parlamentarni izbori u Hrvatskoj 1992|parlamentarnim izborima]] [[1992]]. godine SNS nije uspjela probiti plafon od 3 % za ulazak u Sabor. Međutim, presudom Ustavnog suda 3 njena zastupnika, uključujući Đukića, su dobila saborske mandate jer na listama drugih dviju stranaka koje su prešle prag - [[Socijaldemokratska partija Hrvatske|SDP]] i [[Hrvatska narodna stranka|HNS]] - nije bilo dovoljno zastupnika srpske nacionalnosti da ispune kvotu koju je propisivao tadašnji Ustavni zakon o pravima manjina. Ustavni sud je mandate prepustio SNS-u, iako je ispred te stranke po broju glasova a sa srpskim zastupnicima bila [[Socijaldemokratska unija (Hrvatska)|SDU]], obrazloživši to time da SNS kao "etnička stranka" ima jače pravo na "etničke mandate".
Nakon smrti prvog predsjednika stranke gosp. Milana Đukića na čelo stranke je na konvenciji stranke u Zagrebu u središtu stranke 30.04.2007 za Predsjednika Srpske narodne stranke izabran Milan Rodić dip.iur. iz Jasenka-Bjelolasica koji je i sada aktualni Predsjednik Srpske narodne stranke.
 
Milan Đukić je ubrzo nakon toga postao potpredsjednik Sabora, a SNS dobio nadimak "Stranka Tuđmanovih Srba", s obzirom da je uvijek podržavao HDZ i vladu, a nikada opoziciju.
Više informacija o Srpskoj narodnoj stranci možete pronaći na: http://www.sns.hr/
 
Ta se percepcija promijenila pred kraj rata, kada je SNS počeo sve više kritizirati odnos vlasti prema srpskoj manjini.
 
Nakon reintegracije Podunavlja, SNS se za glasove Srba morao boriti sa [[Samostalna srpska demokratska stranka|Samostalnom srpskom demokratskom strankom]] koja ju je postupno marginalizirala.
 
Godine 2001. SNS-u je uspjelo u općini [[Donji Lapac]] formirati većinski srpsku vlast - prvi takav slučaj u Hrvatskoj nakon završetka rata. Međutim, već na izborima 2003. SNS je izgubio parlamentarni status.
 
== Eksterni linkovi ==
 
* [http://www.sns.hr Službena stranica]
 
[[Category:Političke stranke u Hrvatskoj]]
 
www.sns.hr
[[en:Serb People's Party (Croatia)]]
[[nl:Servische Volkspartij (Kroatië)]]