Orao krstaš – razlika između verzija

Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
Nema sažetka izmjene
Kolega2357 (razgovor | doprinos)
m Čišćenje
Red 22:
| razdioba = <center>''Aquila heliacea heliacea'' <small></small>
}}
'''Orao krstaš''', '''carski''' ili '''kraljevski orao'''<ref>[http://www.ornitologija.hr/registar-ptica.htm Naziv na stranicama Hrvatskog ornitološkog društva], posjećeno 10. 6. 2013.</ref> (''Aquila heliaca'') je veliki [[orao]] iz porodice [[jastrebovi|jastrebova]] ([[Accipitridae]]). Nekada je naseljavao široke predjele [[Evroazija|Evroazije]], a danas je broj jedinki veoma smanjen i pod prijetnjom je izumiranja.
[[Datoteka:Impeagle.JPG|thumb|left|<center>Ilustracija orla krstaša iz 1905. god.]]
== Opis ==
Orao krstaš je veoma sličan [[suri orao|surom orlu]] , no nešto je manji, duljine do 83 cm i raspona krila do 205 cm. [[Španski carski orao]] koji se može pronaći na [[Iberski poluotok|Iberskom poluotoku]] nekada je smatran za istu vrstu, ali se danas poznaju značajne morfološke razlike između dvaju ptica<ref name=HBW>B. U. Meyburg, ''Eastern Imperial Eagle (Aquila heliaca)'' u djelu: Elliott & Sargatal del Hoyo (ured.), ''Handbook of the Birds of the World, vol. 2.''. 1994., str. 194.-195. ISBN 84-87334-15-6</ref><ref>George Sangster, Alan G. Knox, Andreas J. Helbig i David T. Parkin, ''[http://www.blackwell-synergy.com/doi/pdf/10.1046/j.0019-1019.2001.00026.x Taxonomic recommendations for European birds]'', ''Ibis'' '''144''' (1), 2002. str. 153.–159. DOI 10.1046/j.0019-1019.2001.00026.x</ref>. Mužjaci i ženke su sličnog izgleda, samo su ženke malo krupnije. Boja perja im se mijenja sa starošću; mladunci imaju žutosmeđu boju i prošarani su tamnijim uzdužnim šarama, dok su glava i vrat odraslih jedinki žutosmeđe boje, a tijelo tamnosmeđe s karakterističnim bijelim naramenicama.
 
== Stanište ==
Glavno stanište mu je [[Jugoistočna Evropa|Jugoistočna]] i [[Centralna Evropa]], te [[Zapadna Azija|Zapadna]] i [[Centralna Azija]]. Orao krstaš naseljava uglavnom ne pretjerano pošumljene predjele (stepe, rijetke šume i polupustinje) do 1000 metara nadmorske visine. Za gnijezdo bira visoko usamljeno drvo s kojeg ima širok pregled terena. Nažalost, ovo je jedna od činjenica koja ju je učinila veoma podložnom ljudskom ometanju staništa, pljačkanju ili uništavanju gnijezda.
 
Red 35:
 
== Razmnožavanje ==
Orao krstaš gradi velika gnijezda od grana na vrhovima drveća, a veoma rijetko gnijezdo napravi i na električnim stubovima. Tokom ožujka i travnja ženka liježe dva do tri jajeta; od kojih prosječno preživljava 1,5 mladunac, što varira u ovisnosti o pristupu hrani. Tijekom inkubacije, koja traje 43 dana, na jajima naizmjenično leže i mužjak i ženka. Mladunci dugo ovise o roditeljima i zbog toga je prvih desetak dana ženka stalno prisutna u gnijezdu, dok mužjak lovi i donosi hranu, a kasnije ženka lovi zajedno s mužjakom. Nakon 65 – 77 dana od izlijeganja, mladunci polijeću, ali još nekoliko sedmica ostaju s roditeljima i spolnu zrelost dosežu sa 5 – 6 godina starosti.
 
== Ishrana ==