Matična ploča – razlika između verzija

Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
m Vraćene izmjene 178.223.130.173 (razgovor) na posljednju izmjenu korisnika Addbot
m Bot: popravljanje preusmjeravanja
Red 1:
[[Matična ploča]] je dio [[računarkompjuter|računara]]a koji veže sve komponente na njoj te omogućava komunikaciju između raznih dijelova u [[računarkompjuter|računaru]]u, praktično matična ploča je dom za ostale komponente. Od matične ploče mnogo toga zavisi, matična ploča direktno utiče na performanse [[računarkompjuter|računara]]a shodno mogućnostima njenog [[čipsetchipset|čipseta]]a, [[socket]]a i same izvedbe matične ploče ona podržava ili ne podržava različite vrste procesora. Po dodacima ugrađenim u matične ploče imamo one osnovne i druge. Danas obavezni osnovni ugrađeni dijelovi su [[flopi disk|floppy]], [[ATA]] i [[SATA]] kontroleri, utori za miša, USB utor i tipkovnice. Svi proizvođači matičnih ploča barem na dijelu svojih proizvoda ugrađuju još i zvučni čip, grafički čip, [[LAN]] (mrežni) čip, pa čak i [[procesor]] (VIA). Kroz godine pojavljivali su se razni standardi za matične ploče, tzv. Form Factor koji određuje oblik i veličinu matične ploče, danas je uobičajeni ATX standard, dok imamo i njegovu micro inačicu mATX, logično napravljene da bi se mogle smjestiti u manja [[kućište|kućišta]], dok je obična ATX ploča nešto veća. Također postoji stari AT standard koji je osnova ATX-a, ali se danas više ne proizvode matične ploče za taj standard.
 
== Dijelovi matične ploče ==
[[Datoteka:Maticnaploca.jpg]]
* '''[[Chipset|Čipset]]''': Glavni dio koji veže sve ostale dijelove sa [[procesor]]om te šalje CPU informacije ostalim dijelovima, sastoji se od dva dijela: NorthBridge i SouthBridge.
** '''NorthBridge''': NorthBridge je direktno konektovan sa [[procesor]]om ([[CPU]]) preko [[Sabirnica|FSB]]-a (Front Side Bus ili [[Sabirnica]]) što omogućava brzu dostupnost podataka iz memorije i grafičke. Od njega najviše zavise performanse matične ploče te je integrisan na matičnu ploču što znači da se ne može mijenjati.
** '''Southbridge''': Southbridge je sporiji od Northbridge-a te sve informacije iz [[CPU]]-a idu prvo preko Northbridge-a pa tek onda na Southbridge koji je sabirnicama spojen na PCI, USB, zvučni čip, SATA i PATA konektore itd.
* '''Socket''': Socket određuje koju vrstu [[procesor]] možemo udjenuti u matičnu ploču. Zadnji univerzalni socket koji su podržavali svi proizvođači procesora za PC kompjutere je bio [[socket 7]]. Njega Intel napušta praveći vlastiti socket čime dolazi do današnje podjele na sockete za Intel (i VIA ga koristi) i AMD. Danas je nemoguće staviti [[AMD]] [[procesor]] u matičnu ploču koja podržava [[Intel]] socket (i čipset). Ispod ćemo nabrojati neke od najpoznatijih socketa:
** [[Socket 7]] - Zadnji univerzalni socket za PC kompjutere
** Socket 478 - Za starije [[Intel Pentium|Pentium]] i [[Celeron]] procesore
** Socket LGA775 - Za nove Intel Pentium 4 proceosore
** Socket A - Za stare AMD procesore
Red 14:
** Socket 939 - Za [[AMD]] procesore
** Socket AM2 - Za [[AMD]] procesore
* '''[[BIOS]]''': Basic Input/Output System (BIOS) kontroliše primitivne fukncije računara i svaki put provjerava svoje stanje kod paljenja [[računarkompjuter|računara]]a.
* '''Memorijski slotovi''': Služe kao dom za RAM memoriju, obično ih ima više.
* '''PCI slotovi''': PCI (Peripheral Component Interconnect) konektori za zvučne, TV, mrežne pa i grafičke karte.
* '''AGP port''': Accelerated Graphics Port (AGP), konektor namijenjen za grafičke karte, karakteriše ga veća brzina od PCI-a.
* '''IDE konektori''': Integrated Drive Electronics (IDE), služi za spajanje PATA hard diskova, optičkih uređaja ([[DVD]]/[[CD]]-ROM/RW), obično nalazimo dva konektora.
* '''SATA konektori''': Serial Advanced Technology Attachment (SATA) je nešto novijeg datuma nego PATA, služi za konektovanje SATA [[hardtvrdi disk|hard diskova]]ova, i logično dodnosi bolje mogućnosti, sam konektor je nešto manji i praktičniji.
* '''USB priključci''': Universal Serial Bus (USB) služi za priključivanje vanjskih uređaja ([[printer]]a, memory stickova...), te je najnoviji standard USB 2.0 koji je mnogo brži od starog USB 1.1.
* '''Legacy konektori''': Riječ je o stvarno ostarjelim i prevaziđenim konektorima (Serijskom i Paralelnom), još su uvijek tu radi podrške starih uređaja iako se sve manje koristi, odlikuje ga mala brzina.