Radio drama – razlika između verzija

Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
Red 11:
Radio drama se u radiodifuznom sistemu Srbije emituje još od 24. marta.1929. godine, kada ja na Radio Beogradu izvođena dramatizacija narodne pesme Đakon Stefan i dva anđela. Dramatizaciju su prilagodili prof. Dr. Vinko Vitezica i dr Gustav Braun tadašnji urednici literarnih emisija, dok su uloge tumačili Prvaci Narodnog pozorišta iz Beograda Jovan-Đedo Antonijević, Dobrica Milutinović, Dara Milošević, Sara Todorović i Radomir-Raša Plaović.“Ako se pomišljalo na istorijsko značenje i trajanje prvog programskog dana Radio Beograda Vinko Vitezica i Gustav Braun su to i postigli dovođenjem Dobrice Milutinovića pred mikrofon. Gde god se Milutinović sa svojom umetnošću pojavljivao, sve što je odigrao postojslo je deo istorije srpskog pozorišta“.
Do tada predstave su igrane pred određenim brojem ljudi koji su se našli u sali, a od tog trenutka „radio svoje umetnosti nudi ljudskom uvu bez geografskih ograničenja vaskolikim prostorom Tesline galaksije bežičnog prenosa zvuka.“2
U početku su se drame birale na osnovu popularnosti u pozorištu, sa pretpostavkom da ako se drama svidela publici u pozorišnoj sali, svideće se i publici na radiju. U potrazi za što većim brojem pretplatnika, [[Radio Beograd]] je počeo da proizvodi sve veći broj masovno popularnih drama, privlačnog karaktera i niske umetničke vrednosti. Fokus je bio na dramama zabavnog i šaljivog karaktera poput On, Ona i On, Jedan sat u ludnici, Da se menjamo, itd.
Popularnost ovakvih emisija je uslovila i stvaranje prvih radijskih zvezda poput Jelene Bilblije, koja se često pojavljivala u produkcijama Radio Beograda i čiji rad su svakodnevno pratili i novinski časopisi.
Angažovanjem prvog reditelja, Jovana-Bate Konjivića 1938. godine, na Radiju Beograd se dešavaju velike i značajne promeni u radio drami. Kao stalni glumački ansambl radio drame angažovani su članovi Umetničkog pozorišta među kojima su bili Branka Andonović, Olga Spiridonović, Nikola Popović, Stanko Kolašinac, Teja Tadić, Rahela Ferari i drugi. Sve ovo je doprinelo kvalitetnijem i umetnički bogatijem programu. Kada je 1939. godine [[vlada Cvetković-Maček]] Radio Beograd proglasila za državno dobro, slede druge promene u pristupu radio drami. Pre svega oslobođena je financijskog pritiska, budući da je finansirana sredstvima iz državnog budžeta. Predstave nisu bile ograničene programskom šemom, nego upravo trajanjem izvođenja, a ustaljen je i stalni termin u kojem su se izvodile radio drame. U to vreme on je bio svakog drugog ponedeljka u 20.00 časova. Pojavljuju se i prve dramaturške obrade za radio izvođenje.
Napredak i uspešna popularnost radidifuzne umetnosti Radio Beograda je prekinuta 6. Aprila 1941. godine bombardovanjem Beograda, kada je pogođena i zgrada Akademije nauka u kojoj se tada nalizio Radio Beograd. Poslednja drama koja je emitovana u tom periodu je Jelisaveta knjeginja crnogorska, Đure Jakšića.
Nakon završetka rata Radio Beograd je nastavio sa emitovanjem radio drama. Godine 1949. snimljena je i prva radio drama koja je bila adaptacija pozorišne predstave Dundo Maroje, Marina Držića.
 
 
== Radio drama danas ==