Rat u Iraku – razlika između verzija

Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
m Seiya premjesti stranicu Invazija Iraka 2003. na Rat u Iraku: Konkretniji naslov
Rjecina2 (razgovor | doprinos)
mNema sažetka izmjene
Red 21:
'''Rat u Iraku''' (od [[2003.]] do [[2010]].), znan i kao '''Irački rat''' i '''Drugi Zaljevski rat'''<ref>[http://www.airpower.maxwell.af.mil/airchronicles/apj/apj05/spr05/whitcomb.html Rescue Operations in the Second Gulf War]</ref>, je serija vojnih intervencija u svrhu okupacije [[Irak]]a od koalicije od 48 zemalja koju je predvodila [[SAD]].
 
Glavni povod za rat bilo je navodno oružje za masovno uništenje u navodnom posjedu Iračkog diktatora [[Sadam Husein|Sadama Huseina]] koje američka vlada proglasila stvarnim i pretnjom sigurnosti [[SAD]]a<ref>[http://georgewbush-whitehouse.archives.gov/news/releases/2002/10/20021007-8.html President Bush Outlines Iraqi Threat]</ref>. Drugi razlozi za rat, prema nekim službenicima SAD-a, bila je navodna suradnja Huseina i [[Al-Kaida|Al-Kaide]]<ref>[http://www.weeklystandard.com/Content/Public/Articles/000/000/003/033jgqyi.asp Saddam's al Qaeda Connection]</ref>, ali na kraju niti nijedan dokaz o ikakvoj suradnji između njih nije nikada pronađen kao što nije pronađeno niti to navodno oružje za masovno uništenje. Ostali razlozi bili su Iračka financijska potpora [[Palestina|palestinskim]] bombašima samoubojicama<ref>[http://archives.cnn.com/2002/US/09/12/iraq.report/ White House spells out case against Iraq]</ref>, kršenje [[Ljudska prava|ljudskih prava]]<ref>[http://www.defenselink.mil/transcripts/transcript.aspx?transcriptid=2687 Deputy Secretary Wolfowitz Press Availability in Singapore]</ref>, širenje [[demokracija|demokracije]]<ref>[http://georgewbush-whitehouse.archives.gov/news/releases/2003/02/20030226-11.html President Discusses the Future of Iraq]</ref> kao i bogate rezerve nafte, makar su službenici zanijekali tu zadnju opasku<ref>[http://mwcnews.net/content/view/16794/51/ Gates denies Iraq war about oil]</ref>. Predsjedavajući [[Ujedinjeni Narodi|Ujedinjenih Naroda]] kao i britanski predsednik [[Britanski Dom komuna|parlamenta]] koji je podnio ostavku odbivši podržati invaziju Iraka su je proglasili agresijom protivnom međunarodnom pravu <ref>[http://www.independent.co.uk/news/world/middle-east/where-are-they-now-the-faces-of-the-iraq-war-five-years-on-796727.html?action=gallery&ino=7 Robin Cook]</ref><ref>[http://www.independent.co.uk/voices/comment/what-a-tragedy-that-we-couldnt-stop-the-war-in-iraq-despite-marching-in-our-thousands-8488812.html What a tragedy that we couldn't stop the war in Iraq despite marching in our thousands]</ref>.
 
Sama invazija je trajala od [[ožujak|ožujka]] do svibnja [[2003]]., u kojoj je Koalicija okupirala Irak i svrgnula Sadama Huseina, dok su se od druge faze vodile borbe protiv napada pobunjenika koji su se borili protiv okupacije, [[građanski rat|građanskog rata]] između [[Suniti|Sunita]] i [[Šijiti|Šijita]] te [[Al-Kaida]] suradnika koji su infiltrirali Irak, a koja je trajala preko šest godina. Sam rat izazvao je brojne kontroverze, iako [[SAD]] tvrdi da je legitiman te da je jedan u nizu njegovog [[Rat protiv terorizma|rata protiv terorizma]]. Američki predsjednik [[George W. Bush]] je pri kraju svojeg mandata priznao neke greške, ali je isto tako izjavio da nije zažalio što je pokrenuo rat zbog uvođenja demokracije i eliminiranja Huseinovog režima u toj državi. U [[2008]]., Irak se nalazio na 5. mjestu na Indeksu propalih država svijeta<ref>[http://www.foreignpolicy.com/story/cms.php?story_id=4350&page=1 Foreign Policy:The Failed States Index 2008]</ref>, a [[2009]]. na 6. mjestu.<ref>[http://www.fundforpeace.org/web/index.php?option=com_content&task=view&id=99&Itemid=323 The Fund for Peace - Failed Index States 2009]; preuzeto [[22. siječnja]] [[2010]].</ref> Nakon odlaska Busha sa dužnosti predsjednika, njegov nasljednik [[Barack Obama]] je u kolovozu [[2010]]. pokrenuo masovno povlačenje američkih vojnika iz Iraka koje završava 31.12.2011. kada su ti vojnici pre svega zamenjeni vojnim plaćenicima.