Koral
Korali (Anthozoa) su morske životinje. Žive kolonijalno u svim morima kako tropskim tako i polarnim. Kolonije mogu biti raznih veličina, od veoma malih pa do visine od nekoliko metara.
Opis Uredi
Na pločastoj osnovi koralnog polipa nalaze se usta okružena prstenom pipaka. Suprotni dio je baza i dluži za pričvrščivanje korala za podlogu. Veličina im je od nekoliko milimetara do nekoliko centimetara u prečniku. Jedan od najvećih korala je Fungia - samostalan koral veličine 25 cm u prečniku. Oni mogu biti
- sesilni pričvršćeni za podlogu
- slabo pokretljivi polipi
Mogu biti različitih boja, a to su: bijela, crvena, žuta, plava, zelena, i ljubičasta. Korali boje dobijaju od prirodnih pigmenata. Neke alge žive u simbiozi sa koralima i daju im boju. Izrasline na površini korala su pipci. Služe za odbranu ili se pomažu pri njima ishrani. Sadrže žarne ćelije – nematociste.
Ove cvjetne životinje su polipi. Dijele se na:
- šestozračne (heksokoralija) imaju broj pipaka djeljiv sa šest
- osmozračne (oktokoralija) ima osam pipaka.
Heksakoralije Uredi
Heksakoralijama pripadaju morske sase i kameni korali. Korali su obično poznati kao medrepori. Žive u kolonijama sem mediteranske medrepore (Coriophilia clava) koja je solitarna. Kolonijalne mrdrepore obrazuju sprudove – atole koji su stanište mnogih vrsta.
Oktokoralije Uredi
Oktokoralije žive u kolonijama. Poznati su:
- pravi korali - crveni koral (Coralium rubrum)
- rožasti korali (gorgonija) - nađeni u Sredozemlju i oko Japana
- crveni korali - imaju krečnjački skelet dok ostali imaju rožni
Prehrana i respiratorni sistem Uredi
Digestivni trakt ili sistem organa za varenje počinje ustima i ide u stomačnu šupljinu, koja je podijeljena longitudinalnim membranama – mesentarije. One sadrže i reproduktivne ćelije. Korali se hrane zooplanktonima, sitnim ribama i drugom hranom organskog porijekla. Oni koji učestvuju u građi koralnih sprudova hrane su zoonxanthellae i to noću.
Respiratorni sistem (sistem razmjene gasova) – razmjena gasova vrši se duž čitavog tijela korala.
Razmnožavanje Uredi
U korala postoji polno i bespolno razmnožavanje. Oni mogu biti hemafroditi, a i muškog ili ženskog pola.
Bespolno razmnožavanje je češće. Odvija se pupljenjem i nepotpunim dijeljenjem. Pupoljak se može, a i ne mora odvojiti od stare životinje. Kod polnog u tjelesnoj šupljini razvija se mlada životinja. Kao planula - larva izlazi na usni otvor.
Eksterni linkovi Uredi
U Wikimedijinoj ostavi nalazi se članak na temu: Anthozoa | |
Wikivrste imaju podatke o: Koral |
- Coral Reefs and Hard Grounds information Arhivirano 2010-02-01 na Wayback Machine-u stranica Wildlife Conservation Commissiona
- Coral Reefs of the Tropics Arhivirano 2011-02-19 na Wayback Machine-u - činjenice, fotografije i filmoviThe Nature Conservancy
- Australian Coral Records Research Group Arhivirano 2011-03-28 na Wayback Machine-u
- Coral Identifikacija po klasifikaciji i morfologiji Arhivirano 2008-05-09 na Wayback Machine-u