Lenjivci – razlika između verzija

Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
m r2.5.1) (robot Mijenja: ru:Трёхпалые ленивцы
Autobot (razgovor | doprinos)
m razne ispravke
Red 25:
| karta_raspon_opis = Pojas rasprostranjenosti<br/><span style="background:#ff0000">&nbsp;&nbsp;&nbsp;</span> B. torquatus <span style="background:#008000">&nbsp;&nbsp;&nbsp;</span> B. variegatus <span style="background:#0000FF">&nbsp;&nbsp;&nbsp;</span> B. tridactylus
}}
 
 
Životinja '''lenjivac''' obuhvata šest vrsta [[Sisari|sisara]] srednje veličine koji žive u [[Srednja Amerika|Srednjoj]] i [[Južna Amerika|Južnoj Americi]] i pripadaju familijama Megalonychidae i Bradipodidae, koje spadaju u rod Pilosa. U rod Pilosa pored lenjivaca spadaju i južnoamerički [[mravojedi]].Taksonomski podred lenjivaca je Folivora (ili Phyllophaga) što znači “listojedi”.
 
== Izumiranje ==
 
Sve do geološki nedavne istorije Zemlje džinovski lenjivci kao što je bio Megatherium živeli su u Južnoj i delovima [[Severna Amerika|Severne Amerike]], ali zajedno sa mnogim drugim životinjama izumrli su odmah nakon dolaska ljudi na kontinent. Mnogi dokazi upućuju da je ljudski lov doveo do izumiranja američke megafaune baš kao i one na području daleke severne [[Azija|Azije]], [[Australija|Australije]], [[Novi Zeland|Novog Zelanda]] i [[Madagaskar]]a. I klimatske promene koje su nastupile pri kraju zadnjeg [[Ledeno doba|Ledenog doba]] su takođe u nekim slučajevima doprinele izumiranju. Međutim činjenica da su džinovski lenjivci preživeli na [[Antili]]ma mnogo duže nakon što su izumrli na kontinentu upućuje na to da je ljudska aktivnost bila glavni faktor izumiranja.
 
== Ekologija ==
 
Današnji lenjivci su svaštojedi. Oni mogu da jedu insekte, male guštere i strvine, ali pretežno jedu pupoljke, mlade grane i lišće pretežno drveta Cecropia. Izuzetno su adaptirani na život u krošnji visokog drveća. Lišće, njihov glavni izvor hrane, im pruža veoma malo energije i hranjivih sastojaka i ne vari se lako. Lenjivci zbog toga imaju veliki i specijalizovani želudac koji ima više odeljaka u kojima simbiotske bakterije razlažu žilavo lišće. Skoro dve trećine težine tela dobro nahranjenog lenjivca se sastoji od sadržaja njegovog stomaka i proces varenja može da traje i više od mesec dana.
 
Linija 42 ⟶ 39:
 
== Fiziologija ==
 
Krzno lenjivaca ima specijalizovanu funkciju: spoljne dlake rastu u pravcu suprotnom od onog kod ostalih sisara. Kod većine sisara, dlake rastu prema ekstremitetima, ali zbog toga što lenjivci provode toliko vremena sa nogama iznad tela, viseći sa drveća, njihove dlake rastu u suprotnom pravcu. U uslovima stalne vlage, u krznu su stalno prisutne simbiotske cijanobakterije koje obezbeđuju kamuflažu. Zbog tih algi, krzno lenjivaca je mali ekosistem koji je dom za mnoge neparazitske insekte. Lenjivci imaju kratku glavu i njušku, velike oči, male uši i duge noge. Imaju i zdepast rep dug 6–7&nbsp;cm. Sveukupno telo lenjivaca je obično dugo između 50 i 60&nbsp;cm. I pored izuzetne adaptacije na život u krošnjama lenjivci su takođe i odlični plivači što im pomaže u uslovima stalnih poplava u područjima [[Amazon]]a i drugih velikih reka.
 
Linija 56 ⟶ 52:
 
== Klasifikacija ==
 
Živući lenjivci pripadaju dvema familijama: 1. Megalonychidae (ili dvoprsti lenjivci) i 2. Bradypodidae (troprsti lenjivci). Svi živući lenjivci u stvari imaju tri nožna prsta ali dvoprsti imaju samo dva prsta na rukama. Dvoprsti lenjivci su nešto brži u odnosu na troprste rođake. Oba tipa obično naseljavaju ista područja.
Međutim njihova adaptacija protivreči stvarnoj vezi između dve familije lenjivaca koja je mnogo udaljenija nego što spoljašnja sličnost sugeriše. Naime zajedniči preci obe familije živeli su pre 35-40 miliona godina što govori da su njihovi današnji potomci izuzetni primeri konvergencije u procesu paralelne evolucije. Današnji dvoprsti lenjivci su mnogo više povezani sa jednom izumrlom grupom lenjivaca koji su živeli na tlu. Ova grupa lenjivaca je bila povezana i sa velikim lenjivcima kao što su Magalonyx i Megalocnus.