Kongo (rijeka) – razlika između verzija

Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
EmausBot (razgovor | doprinos)
m r2.6.4) (robot Mijenja: nl:Kongo (rivier)
Xqbot (razgovor | doprinos)
m robot Uklanja: ksh:Konggo (Floßß); kozmetičke promjene
Red 1:
'''Kongo''' ili '''Zair''', velika rijeka ekvatorijalne [[Afrika|Afrike]], duga je približno 4700 kiometara. Po dužini, Kongo je peta rijeka u svijetu i druga u Africi, nakon [[Nil]]a.
 
Veličina poriječja joj je 3 800 000 km² i po obilju vode jedna je od najvećih rijeka na svijetu. Tvore je dva izvorišna toka: Luapula i Lualaba. Pod nazivom Zair poznata je nizvodno od Stanleyevih slapova. U Republici Kongo naziva se Kongo, a u [[Angola|Angoli]] Rio Zaire. Ima velik broj pritoka (Lindi, Lomami, Mangala, Ubangi, Sangha, Kwa i dr.). Golemim, 11 kilometara širokim, [[estuarij]]em utječe u [[Atlantski ocean]]. Plovna je od ušća do grada Matadi (134 km), od Malebo Poola (Stanlye Pool) do Stanleyevih slapova (1690 km) te uzvodno do slapova u dužini od 942 km (Lualaba). Golemi hidroenergetski potencijal Konga samo je lokalno iskorišten.
 
Teče pretežno kroz [[Demokratska Republika Kongo|Demokratsku Republiku Kongo]], [[Republika Kongo|Kongo]], [[Srednjoafrička Republika|Središnju Afričku Republiku]], te dijelom kroz [[Zambija|Zambiju]], [[Angola|Angolu]], [[Kamerun]] i [[Tanzanija|Tanzaniju]]. Rijeka je široka od 0.8 do 16 kilometara, ovisno o lokaciji i dijelu godine.
Red 30:
== Povijest rijeke Kongo ==
 
Narod [[Bantu]] živio je uz rijeku Kongo više od 2000 godina. Na rijeci su lovili ribe, a između rijeke i prašume, nalazilo se plodno tlo. Moćno carstvo ljudi iz Konga razvilo se 1300ih godina.
 
Portugalski pomorac [[Diogo Cam]] prvi je poznati europljanin koji je posjetio rijeku Kongo. Na svojim putovanjima od [[1482]]. do [[1485]]. godine ušao je u estuarij Konga. Okolno područje proglasio je [[Portugal|portugalskim]] teritorijem i ostavio je portugalsku zastavu na obali kao dokaz svog otkrića. Kralj Konga zaželio je dobrodošlicu Camu i svim sljedećim istraživačima pa su ostvarili vrlo prijateljske odnose i trgovinu s Portugalom. Više od 300 godina prošlo je dok nije došlo do ozbiljnih istraživanja rijeke Kongo.
 
[[Francisco José de Lacerda]], portugalski istraživač, došao je do visoravni Katanga sa istoka [[1798]]. To su učinili i arapski trgovci 1800ih. [[Arapi]] su proširili svoj utjecaj na istočnu stranu zavale Konga gdje su mnogo trgovali. Škotski istraživač i misionar, [[David Livingstone]], posjetio je rijeke Luapula i Lualaba [[1871]]. godine vjerujući da su one izvor Nila. Prvi istraživač koji je sam istražio cijelu rijeku bio je Anglo-Američki novinar i istraživač [[Henry Molton Stanley]]. [[1876]]. i [[1877]]. godine Stanley je prešao više od 2600 kilometara uz rijeku Kongo. Uz pomoć belgijskog kralja [[Leopold II.|Leopolda II.]], Stanley se vratio u Kongo od [[1879]]. do [[1884]]. godine. Osnovao je 22 naselja na Kongu, na Gornjem Kongu pustio je 4 broda pogon i izgradio je cestu oko brzaca na Donjem Kongu između Matadia i Malebo bazena. [[1885]]. godine Slobodna Zemlja Kongo, koja je uključivala veći dio zavale Konga, postala je privatno vlasništvo Leopolda II. [[1908]]. taj entitet postao je belgijska kolonija, Belgijski Kongo, a [[1960]]. postigao je nezavisnost kao država Kongo.
<!--interwiki-->
 
 
[[Kategorija:Srednjoafrička Republika]]
[[Kategorija:Zambija]]
[[Kategorija:Kongo]]
 
 
<!--interwiki-->
 
[[af:Kongorivier]]
Linija 88 ⟶ 85:
[[kn:ಕಾಂಗೊ ನದಿ]]
[[ko:콩고 강]]
[[ksh:Konggo (Floßß)]]
[[la:Congo (flumen)]]
[[ln:Kongó (ebale)]]