Mauretanija – razlika između verzija

Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
Kolega2357 (razgovor | doprinos)
m robot kozmetičke promjene
Nema sažetka izmjene
Red 2:
 
'''Mavretanija''' je u antičko doba bio naziv prvo za [[Berberi|berbersku]] kraljevinu koja se prostirala uz [[sredozemno more|mediteransku]] obalu severne [[Afrika|Afrike]], na teritoriji današnjeg zapadnog [[Alžir]]a i severnog [[Maroko|Maroka]]. Rimski car [[Klaudije]] je 44. godine pretvorio Mavretaniju u jednu od provincija [[rimsko Carstvo|carstva]]. Klaudije je teritoriju kraljevine podelio u dve provincije, Mavretaniju Tingitanu (''Mauretania Tingitana'')
i Mavretaniju Cezarienzis (''Mauretania Caesariensis'') i linija razgraničenja išla je rekom Mulija, nekih 60-{ km}- od današnjeg [[Oran]]a. Lokalna plemena, koja su Grci i Rimljani zvali Mavrima, zadržali su svoje plemenske starešine koje su rimske vlasti nazivale kraljevima. Romanizacija je ipak uhvatila korena i kod mavarske aristokratije i [[Makrin]], pripadnik konjaničkog staleža, je [[217]]. zakratko uspeo da se nametne za cara. [[Dioklecijan]] je u vreme svojih reformi provincijskog sistema [[293]]. od teritorije Mavretanije Cezarenzis odcepio njen istočni deo i stvorio provinciju Mavretanija Sitifenzis. U 4. veku, Mavretanija Tingitana je podčinjene dijecezi Hispanija i samim tim i prefekturi Galija, a preostale dve provincije dijecezi Afrika i preko nje i prefekturi Italije i Afrike. U pogledu verske istorije, Rimsko carstvo je pomoglo širenju istočnjačkih religija i u Mavretaniji. Glavni grad provincije Cezarenzis, Cezareja imala je brojnu jevrejsku zajednicu početkom 4. veka, dok su rimski vojnici u Sitifidu podigli svetilišta persijskom bogu Mitri. Najzad, u 4. i 5. veku u Mavretaniji se raširilo hrišćanstvo.
 
Najzad, [[429]]. godine u Mavretaniju su iz Hispanije prešli [[Vandali]] i [[Alani]] i krenuli u osvajanje bogatijih krajeva oko [[Kartaga|Kartagine]]. Mavretanija je sve do 476. bila formalno deo Zapadnog rimskog carstva, a nakon toga u njoj je obnovljena vlast lokalnih vladara mavarskih plemena. Priobalje Mavretanije zauzeli su [[534]]. Vizantinci nakon [[Velizar]]ovog osvajanja Vandalske kraljevine. Mavretanski sredozemni gradovi bili su potom pod upravom vizantijskog prefekta Afrike, a od kraja 6. veka i egzarha. Između [[687]]. i [[711]]. Mavretanija je osvojena od strane [[Islam|muslimanskih]] [[Arapi|Arapa]].