Prva poslanica Solunjanima – razlika između verzija

Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
Legobot (razgovor | doprinos)
m Bot: migracija 1 međuwiki veza sada dostupnih na stranici d:q131115 na Wikidati
Kolega2357 (razgovor | doprinos)
m robot kozmetičke promjene
 
Red 4:
U ranim kršćanskim spisima vjerovalo se, da je Pavao napisao ovu poslanicu u [[Atena|Ateni]], nakon što se [[Timotej]] vratio iz [[Makedonija (rimska provincija)|Makedonije]] s vijestima o kršćanima u [[Solun]]u. Suvremeni učenjaci, smatraju da je Pavao poslanicu napisao u [[Korint]]u.
 
Poslanica ima 5 poglavlja. Prva tri su pisana osobnim stilom, dok se u posljednja dva raspravlja o doktrinama. Pavao je napisao poslanicu s glavnim ciljem, da ohrabri kršćane u Solunu. Smatra se, da su oni prije obraćenja bili pogani, koji su se klanjali idolima. To spominje Pavao u ovoj poslanici: "...kako se od idola obratiste k Bogu da biste služili [[Bog]]u živomu i istinskomu (1 Sol 1,9)" <ref>www.hbk.hr/biblija</ref>. Pavao je proveo s njima samo 5 [[tjedan|tjedana]]a i brinuo se, da li su ostali [[kršćani]] i nakon njegova odlaska za Atenu. Pavao je želio ponovno doći k njima, ali nije mogao pa je poslao svog suradnika Timoteja u Solun. On se vratio s ohrabrujućim vijestima (Solunjani su među ostalim proširili kršćanstvo po Makedoniji i Ahaji), ali i sa spoznajom, da su Solunjani krivilo razumijeli dio Pavlova učenja o kršćanstvu. Stoga je Pavao napisao ovu poslanicu, da ispravi njihove krive predodžbe i da ih ohrabri u vjeri: "Uostalom, braćo, molimo vas i zaklinjemo u [[Isus|Gospodinu Isusu]]: primili ste od nas kako treba da živite da biste ugodili [[Bog]]u. Vi tako i živite pa sve više napredujete! (1 Sol 4,1)".
 
Pavao se sjeća svog boravka u [[Solun]]u (zajedno s Timotejem i Silvanom) i piše vrlo osobno: "Ali bili smo među vama nježni kao majka što hrani i njeguje svoju [[djeca|djecu]]. Tako, puni [[ljubav]]i prema vama, htjedosmo vam predati ne samo [[evanđelje]] Božje nego i naše [[duša|duše]] jer ste nam omiljeli (1 Sol 2,7-8)". Propovijedali su im Evanđelje, poticali ih da žive dostojno Boga, ali su i radili da im ne bi bili na teret. Potiče ih, da se sudržavaju od bludnosti i pohotnih strasti: "Bog nas, doista, nije pozvao na nečistoću, nego na svetost. Prema tome, tko to odbacuje, ne odbacuje čovjeka nego Boga koji svoga [[Duh Sveti|Duha Svetoga]] udahnjuje u vas (1 Sol 4,7-8)". Piše im o ponovnom Kristovom dolasku i kako će prvi uskrsnuti mrtvi u Kristu, a nakon njih živi preostali vjernici. Poziva ih na budnost u iščekivanju Krista, potiče ih da čine dobro i da pomognu onima koji su slabi u [[vjera|vjeri]]. Na kraju poslanice Pavao ih pozdravlja i blagoslivlja te moli da se poslanica pročita svoj braći.