Mjesečarstvo – razlika između verzija

Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
Kolega2357 (razgovor | doprinos)
m robot kozmetičke promjene
Red 21:
Somnabul ne posmatra stvari oko sebe adekvatno, pa se može ponašati kao da je drugo doba dana: ''sprema se za posao, doziva nekog, podgreva ručak, pali i gasi svetlo, rade stvari koje za posmatrača nemaju smisla''. Međutim, koliko god vam izgledalo da osoba svesno radi stvari, razgovetno govori, ima koordinirane pokrete, ona vam neće odgovarati na postavljena pitanja, čak vas neće ni primećivati.
 
==== Kada se somnabulizam javlja ====
 
Somnabulizam se najčešće javlja u detinjstvu. Povremeno se javlja kod dece od 4-12 godina, a u periodu [[adolescencija|adolescencije]] se češće javlja kod dečaka nego kod devojčica. Upravo u tom periodu adolescencije, somnabulne aktivnosti mogu nestati same od sebe, ali se mogu javljati i kod odraslih osoba.
 
==== Kako spavamo ====
 
Tokom spavanja, ljudski mozak prolazi kroz ''prvu, drugu, treću, četvrtu'' i [[REM faza sna|''REM fazu sna'']]. Te faze zajedno čine jedan ciklus spavanja, koji obično traje 90-100 minuta, a jedno celokupno ljudsko spavanje se sastoji od 4-5 takvih ciklusa. Osoba najčešće mesečari sat ili dva nakon što je zaspala, a može da mesečari do 20 minuta.
 
==== Uzroci somnabulizma ====
 
Somnabulizam je pojava koja se može prenositi i [[genetika|genetski]], javlja se i kod identičnih [[blizanac|blizanaca]]a i deset puta je učestalija kod najbližih srodnika osoba koje su imale ili još uvek imaju somnabulne aktivnosti.
 
Kod dece je teško ustanoviti uzrok somnabulnih aktivnosti. Međutim, uzrok vrlo retko mogu biti neki emocionalni ili psihološki problemi. Ti uzroci su najčešće:
Red 44:
- ''noćne more''.
 
==== Mitovi i zablude o mesečarenju ====
 
Jedan od najstarijih [[mit|mitova]]ova jeste da mesečara ne treba buditi dok mesečari, kako ne bi izazvali [[šok|šok]], [[srčani udar|srčani udar]], uplašili ga i ugrozili njegovo zdravlje. Naprotiv, treba ga probuditi. To buđenje nikom neće škoditi osim osobi koja ga budi, jer prilikom buđenja mesečar može imati refleksne reakcije pa može i da udari.
 
Postoje i verovanja o tome da se somnabul, prilikom izvođenja somnabulnih aktivnosti, ne može povrediti i zamišlja se kao osoba koja u snu hoda sa podignutim rukama ispred sebe, kao [[zombi|zombi]]. Naravno da se somnabul može povrediti, jer on stvari oko sebe ne vidi onakve kakve jesu i onakve kakve ih vidi kad je budan, pa neke predmete može primeniti na pogrešan način i tome slično. Što se tiče podignutih ruku - one se postavljaju u zavisnosti od toga koju radnju somnabul vrši.
 
Nekada se takođe verovalo da osobu, dok mesečari, vode duhovi, demoni i duhovi njihovih predaka.
 
==== Prevencija ====
Osobu koja mesečari treba zaštititi. To se može uraditi tako što bi joj se kratko i razgovetno reklo da se vrati u krevet, a ukoliko se somnabul ne obazire na naredbu treba ga probuditi. Treba, takođe, obratiti pažnju na ''pravilnu ishranu'', ''fizičke aktivnosti'', ''odmor'', ''pravilno spavanje'' i, naravno, osoba se može obratiti ''stručnjaku''.