Isaac Bashevis Singer – razlika između verzija

Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
Addbot (razgovor | doprinos)
m Bot: migracija 63 međuwiki veza sada dostupnih na stranici d:q75612 na Wikidati
Kolega2357 (razgovor | doprinos)
m robot kozmetičke promjene
Red 16:
}}
 
'''Isaac Bashevis Singer''' (21. novembar 1902 – 24. jul 1991) bio je [[Jevrejski Amerikanci|jevrejsko-američki]] pisac poznat po [[novela]]ma, kao i jedna od vodećih ličnosti pokreta [[jidiš književnost]]i, te kao dobitnik [[Nobelova nagrada za književnost|Nobelove nagrade]] za književnost godine 1978.
 
Rođen je 14. Jula 1904 u Leonicinu, [[Poljska]] a umro 24. Jula 1991. godine u Surfside, [[Florida]]. Singer je pisac novela, kratkih priča i eseja koji se smatra jednim od najvećih Jevrejskih autora. U 1978. godini mu je dodijeljena [[Nobelova nagrada]] za književnost. Njegove priče vrlo osjećajno i punog srca govore o životu Jevreja u Poljskoj i USA. Njegova kratka priča je puna nekog elana, ironije, znanja, dogodovština a ponekada i kulta i budalaština. On je stalno u jednom rascjepu između smijeha i plača, kao čovjek kome je poznato sve ljudsko. Njegovi junaci uvijek nose teret njihove kulture, ne odgoja, jer se bore za preživljavanje. Oni upadaju u situacije gdje je daleko važnije biti slobodan nego pravilan, i uvjek pobijede radije svojom malom naivnošću nego velikim naporima. Poruka mu je da ljudi dobre duše mogu uspijevati u svakoj okolini bez obzira na njihove vanjske osobine.
 
Singer je rođen u porodici Hasidskih rabina i obrazovan je u tradicionalnoj Varšavskoj rabinskoj školi. Slično njegovom starijem bratu (I.J. Singer), on je više volio da bude pisac nego vjerska osoba. Njegova prva novela "Đavo iz Goreja" je štampana u 1935 godini. Nakon godinu dana pobjegao je u Ameriku, plašeći se Njemačke okupacije Poljske. Smjestivši se u Njujorku, počeo je pisati za Jevrejske novine "Jevrejski dnevnik", koje je potpisivao sa imenom Varšovski (Warshofsky). U 1943. godini je postao Američki državljanin.
Red 25:
 
== Izvori ==
=== Notes ===
{{Reflist}}
 
=== Literatura ===
* Prevedeno i prilagođeno iz Enciklopedija Britanika, Volume IX, Izdanje broj 15, izdano 1973. godine.
 
Red 44:
* Agata Tuszynska "Lost Landscapes", In Search of Isaac Bashevis Singer and the Jews of Poland, Transl. by M. G. Levine, New York 1998
* "The Hidden Isaac Bashevis Singer", edited by Seth Wolitz, University of Texas Press, 2002
* Stephen Tree "Isaac Bashevis Singer", Munich 2004 (in German) ISBN 34232441513-423-24415-1
* Jeffrey Sussman: "Recollecting Isaac Bashevis Singer." Jewish Currents Magazine and The East Hampton Star
{{Refend}}
 
== Eksterni linkovi ==
* [http://us.macmillan.com/author/isaacbashevissinger Isaac Bashevis Singer at FSG]
* [http://nobelprize.org/literature/laureates/1978/index.html 1978 Nobel Prize in Literature]