Cirkulatorni sistem – razlika između verzija

Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
m robot Dodaje: an, el, hi, km, ml, tt, war Mijenja: ca, cy, sv
Xqbot (razgovor | doprinos)
m robot Mijenja: ko:순환계통; kozmetičke promjene
Red 3:
Krvotok čovjeka sastoji se od [[srce|srca]] i [[krvni sudovi|krvnih sudova]]. Neki krvni sudovi idu od srca prema periferiji i zovemo ih arterije, dok druge žile idu s periferije tijela prema srcu, a zovemo ih vene.
Krvotok čovjeka podijeljen je u dva dijela:
* mali krvotok
* veliki krvotok.
== Mali krvotok ==
Mali krvotok služi za pročišćavanje krvi u plućima, tj. izmjenu plinova u plućima (primanje [[kiseonika]] i otpuštanje [[ugljen dioksida]] i nazvan je plućnim krvotokom.
Red 12:
Veliki krvotok nosi hranljive materije i kiseonik do svih [[ćelija]] tijela gdje završava najsitnijim žilicama, [[kapilara]]ma. U perifernim dijelovima tijela u krv dospijevaju otpadni produkti, uglavnom ugljen dioksid. Srce je središnji organ koji tjera krv kroz sistem krvnih žila. U skladu s postojanjem dva krvotoka i srce je podijeljeno u dva dijela, tj. desni i lijevi koji se opet svaki dijele na pretkomoru i komuru
 
Aorta dijeli se na manje ogranke
# početni uzlazni dio (aorta ascendens),
# luk kojim aorta zavija prema dolje, a zove se aortin luk (arcus aortae)
# silazni dio aorte (aorta descendens).
Prema smještaju silaznu aortu dijelimo u
# prsnu aortu (aorta thoracica) i
# trbušnu aortu (aorta abdominalis).
 
Iz luka aorte izlaze: truncus brachiocephalicus, lijeva zajednička karotidna arterija (arteria carotis communis sinistra) i lijeva potključna arterija (arteria subclavia sinistra).
Lijeva zajednička karotidna arterija vodi krv u veći dio lijeve polovice glave i vrata, a lijeva potključna arterija vodi krv u lijevu ruku i manji dio lijeve polovice glave i vrata.
Truncus brachiocephalicus se dijeli u dvije grane:
# desna zajednička karotidna arterija (arteria carotis communis dextra)
# desna potključna arterija (arteria subclavia dextra).
 
Desna zajednička karotidna arterija vodi krv u veći dio desne polovice glave i vrata, a desna potključna arterija vodi krv u desnu ruku i manji dio desne polovice glave i vrata. Lijeva i desna zajednička karotidna arterija dijele su u vanjsku karotidnu arteriju (arteria carotis externa) i unutrašnju karotidnu arteriju (arteria carotis interna).
Red 45:
Donja šuplja vena nastaje spajanjem desne i lijeve zajedničke ilijačne vene (vena iliaca communis), a svaka zajednička ilijačna vena nastaje spajanjem vanjske ilijačne vene (vena iliaca externa) i unutrašnje ilijačne vene (vena iliaca interna) koje skupljaju krv iz nogu i zdjelice. Vanjska ilijačna vena nastavlja tijek bedrene vene (vena femoralis), a bedrena vena tijek zakoljenske vene (vena poplitea). Do razine zakoljenske arterije svaku arteriju prate dvije vene, dok veće arterije udova prati samo po jedna vena.
Vene udova možemo podijeliti u dvije skupine.
# duboke vene smještene u mišićnom sloju,
# površinske vene smještene izravno pod kožom.
Zakoljenska vena skuplja krv iz dubokih vena potkoljenice. Krv iz površinskih vena skuplja se u maloj skrivenoj veni (vena saphena parva) koja se ulijeva u zakoljensku venu, i velikoj skrivenoj veni (vena saphena magna) koja se ulijeva u bedrenu venu. Pritoke donje šuplje vene dijelimo u parijetalne pritoke što krv dovode iz stijenki trbušne šupljine i u visceralne pritoke koji dolaze od nekih organa trbušne šupljine.
U donju šuplju venu ulijevaju se i jetrene vene (venae hepaticae) koje dovode krv koju jetra prima od vlastite arterije i od vene vratarice (vena portae). Vena vratarica tvori funkcionalni krvotok jetre, tj. dovodi u jetru krv iz probavnog sustava i slezene.
Red 52:
Gornja šuplja vena nastaje spajanjem desne i lijeve brahiocefalične vene (vena brachiocephalica). Brahiocefalične vene (dextra i sinistra) nastaju spajanjem unutrašnje vratne vene (vena jugularis interna) i potključne vene (vena subclavia). Unutrašnja vratna vena skuplja vensku krv glave i vrata. Potključna vena skuplja vensku krv iz ruke i dijela glave i vrata. U potključnu venu nastavlja se pazušna vena (vena axillaris) koja skuplja krv iz dubokih i površinskih vena ruke.
Dvije glavne površinske vene ruke su
# vena cephalica i
# vena basilica
One se ulijevaju u duboke vene nadlaktice ili pazušne šupljine. Uz njih je još važna i vena mediana antebrachii. U laktu cefalička vena daje poprečnu spojnu granu za venu beziliku, a to je vena mediana cubiti. U području lakta nalazi se i najvažnija među spojnim granama površinskog i dubokog venskog sustava. To je vena mediana cubiti profunda. U gornju šuplju venu ulijeva se i neparna vena (vena azygos) koja povezuje sustav gornje i donje šuplje vene. Neparna vena počinje na desnoj strani tijela kao vena lumbalis ascendens koja je anastomozama povezana sa zajedničkom ilijačnom venom. Najznačajniji pritok neparne vene je vena hemiazygos koja počinje na lijevoj strani tijela jednako kao neparna vena na desnoj strani. Obje šuplje vene ulijevaju se u desnu pretkomoru i tu završava veliki krvotok.
 
[[Kategorija: Biologija]]
[[Kategorija: Anatomija]]
 
[[an:Sistema circulatorio]]
Red 92:
[[jv:Sistem kardiovaskular]]
[[km:ប្រដាប់របត់ឈាម]]
[[ko:순환계순환계통]]
[[ku:Sîstema gera xwînê]]
[[la:Apparatus circulatorius]]