Bitka kod Mikale – razlika između verzija

Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
m robot Dodaje: ca:Batalla de Micale
Xqbot (razgovor | doprinos)
m robot Mijenja: ca:Batalla de Mícale; kozmetičke promjene
Red 17:
 
 
'''Bitka kod Mikale''' bila je jedna od dve velike bitke, kojima je okončana [[Persija|persijska]] invazija Grčke tokom [[Grčko-Persijski ratovi|Grčko-Persijskih ratova]]. Bitka se odvijala [[27. avgust]]a [[479. pne.]] na padinama planine Mikala suprotno od ostrva [[Samos]] na kopnu Jonije .Bitka kod Mikale rezultirala je razaranjem glavnih persijskih snaga u Joniji i uništenjem persijske mediteranske flote. Istog dana je bila [[bitka kod Plateje]], gde su Grci takođe pobedili. [[Persija|Persijska]] vojska je bila prisiljena da napusti Grčku i Joniju i time je završen period persijske vladavine u Grčkoj.
 
== Uvod ==
U proleće [[479. pne.]] razni jonski gradovi su se pobunili protiv njihovih persijskih vladara. Persijanci su bili jači i pretilo je slamanje pobune, pa pobunjenici traže grčku pomoć. Sastali su se predstavnici nekoliko jonskih gradova u Atini sa predstavnicima Sparte i Atine. Komadant persijskih snaga u Grčkoj [[Mardonije]] preti Atinjanima ako ne ostanu neutralni. [[Atina]] i [[Sparta]] odbijaju i pripremaju se za rat. Kad su Mardonijeve snage došle do Atine, građani Atine su se povukli do Salamine. Mardonije je mislio da će se Atinjani predati, pa je postavio uslove predaje.
Atinjani su odbili da se predaju.
 
[[Sparta]] je pripremala za rat sa 5.000 svojih vojnika i 35.000 vojnika od saveznika. U posetu im je došla delegacija sa [[Samos]]a tražeći pomoć.
Pokrenuta je grčka flota od 110 brodova sa ostrva [[Del]] pod komandom Spartanca Leotihida.
 
== Bitka ==
 
[[Persija|Persijanci]]nci odlučuju da se sukobe sa Grcima na kopnu. Otplovili su do obližnjeg poluostva Mikale istočno od grada i formirali su zid od svojih brodova. Kada je stigla grčka flota i našla prazan [[Samos]] smatrali su da su Persijanci pobegli izbegavajući bitku. Grci nalaze Persijance na obali sa već oformljenom bojnim rasporedom. Leotihid je pozvao sve Grke sa [[Samos]]a da se ne bore u persijskoj vojsci i da tokom bitke izdaju [[Persija|Persijance]]nce. Persijanci su onda razoružali vojnike Grke sa [[Samos]]a, a njihove neprijatelje Grke sa [[Milet]]a su postavili da čuvaju odstupnicu, puteve prema pozadini.
 
Grci su se iskrcali sa brodova i spremili se za bitku. Spartanci su bili na desnom krilu, a Atinjani na levom. Atinjani su prvi krenuli sami u bitku.Posle kratke bitke Persijanci su bili prisiljeni da se povuku u tvrđavu, koju su prethodno pripremili. Atinjani su zauzeli i tvrđavu. Preživeli [[Persija|Persijanci]]nci su bežali, a Grci sa [[Milet]]a koji su im trebali čuvati odstupnicu su se takođe okrenuli protiv njih, tako da je malo Persijanaca došlo do Sarda.
 
Kada su stigli [[Sparta]]nci persijski logor je bio opljačkan, a brodovi na plaži uništeni.
== Rezultat ==
Spartanci su predlagali Atinjanima da evakuiraju jonske Grke i dovedu ih u Grčku, jer su smatrali da nije vredno truda stalno braniti jonske Grke kad god su napadnuti. Atinjani nisu hteli da tako gube svoje kolonije i prihvataju jonske gradove u savez protiv Persije.
 
Kad su porazili Persijance, Spartanci su se vratili kući, a jonski gradovi su ušli u savez sa [[Atina|Atinom]] formirajući ono što se može zvati Atinskim carstvom. Atinjani počinju pokazivati sve većču nezavisnost od [[Sparta|Sparte]], što će kasnije dovesti do [[Peloponeski rat|Peloponeskog rata]].
 
== Vidi još ==
* [[Grčko-persijski ratovi]]
* [[Bitka kod Plateje]]
 
[[categoryKategorija:Antička Grčka|M]]
[[categoryKategorija:Antičke bitke|M]]
[[categoryKategorija:Bitke stare Grčke|M]]
[[categoryKategorija:Grčko-persijski ratovi]]
 
[[category:Grčko-persijski ratovi]]
 
[[br:Emgann Mikales]]
[[ca:Batalla de MicaleMícale]]
[[de:Schlacht von Mykale]]
[[el:Ναυμαχία της Μυκάλης]]