Magla – razlika između verzija

Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
ArthurBot (razgovor | doprinos)
m robot Dodaje: hi:कोहरा
Xqbot (razgovor | doprinos)
m robot Dodaje: gv:Kay; kozmetičke promjene
Red 1:
{{otheruses}}
 
[[imageDatoteka:Heavy mist over lake Kaviskis (Lithuania).jpg|thumb|250px|right|Magla iznad jezera]]
'''Magla''' je meteorološka pojava u prizemnom sloju [[troposfera|troposfere]], prizemni [[oblaci|oblak]] vodenih kapljica ili ledenih kristala koji su toliko sitni i lagani da uspijevaju lebdjeti u [[zrak]]u. Magla smanjuje horizontalnu vidljivost ispod 1 km.
 
Red 10:
:-jaku s horizontalnom vidljivošću od 50 m.
 
=== Sumaglica ===
''Sumaglica'' se kao i magla sastoji od sitnih kapljica [[Voda|vode]] koje lebde u zraku. Za razliku od magle one su rjeđe i manje a horizontalna vidljivost tijekom sumaglice veća je od 1 km. Zrak se u sumaglici ne osjeća toliko vlažnim kao u magli.
 
== Postanak magle ==
 
Magla se stvara [[Kondenzacija|kondenzacijom]] vodene pare u zraku. Kondenzacija započinje kod relativne vlage znatno manje od 100% te se stvara sumaglica. Daljnjim povećanjem vlage kondenzacija se ubrzava, postojeće kapljice se povećavaju i sumaglica postepeno prelazi u maglu. Relativna vlaga u zraku za vrijeme magle je između 80% i 100%. I pri temperaturama nižim od točke ledišta magla se još uvijek sastoji od kapljica podhlađene vode. Tek pri temperaturama oko -30° C u magli se nalazi određena količina [[led]]enih kristala.
I [[vjetar]] utječe na njeno stvaranje. Kod vremena bez strujanja zraka magla se ne može formirati. Magle koje nastaju padom temperature tijekom noći najpovoljniji je slab vjetar a za uzlazne magle potreban je umjeren vjetar koji puše iz određenog smjera. Jak vjetar rastjerava maglu ili je diže u nisku naoblaku formirajući niski oblak [[Oblaci#Rodovi oblaka|stratus]].
 
== Stabilnost magle ==
Stabilnost magle ovisi o svojstvima vodenih kapljica, njihovoj veličini i električnom naboju. Stabilna i suha magla ima kapljice približno jednake veličine istog električnog naboja.
 
Magla postaje nestabilna ako su kapljice nejednake veličine, one manje tada isparuju te se para ponovno kondenzira na većima. Kapljice s različitim električkim nabojem se privlače i također spajaju. Nestabilnost magle uzrokuje slabljenje njenog intenziteta i nestajanje.
 
U područjima pokrivenim [[snijeg]]om magle su rijetke jer se voda iz njenih kapljica isparava a para se ponovno kondenzira na snježnoj površini. Maglu sastavljenu od ledenih kristala snježni pokrivač ne razbija. U određenim uvjetima kapljice vode iz magle se spajaju i zatim i talože se na izloženim predmetima stvarajući na njima vlagu. Takve kapljice mogu često kao oborina padatju na tlo ([[rosulja]]).
 
[[categoryKategorija:Klimatologija]]
 
[[category:Klimatologija]]
 
[[ar:ضباب]]
Linija 49 ⟶ 48:
[[fy:Dize]]
[[ga:Ceo]]
[[gv:Kay]]
[[he:ערפל]]
[[hi:कोहरा]]