Divlja svinja – razlika između verzija

Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
m robot Dodaje: ga:Torc allta
Xqbot (razgovor | doprinos)
m robot Dodaje: wa:Singlé Mijenja: ru:Кабан; kozmetičke promjene
Red 19:
'''Divlja svinja''' ([[Latinski jezik|la]]. ''Sus crofa'') je bliski rođak [[domaća svinja|domaće svinje]], živi u [[čopor]]ima uglavnom oko vlažnih šuma. To je krupna divlja životinja koja se dosta lovi jer je u nekim zemljama (npr. [[Srbija|Srbiji]]) jako brojna. Za tu brojnost je zaslužan veći broj mladih i vrlo malo prirodnih neprijatelja. Izuzetno brzo [[trčanje|trči]], ali dobar je i [[plivanje|plivač]]. Odrasli primjerci mogu biti visoki od 90-100 [[cm]], a dugački od 120-160 cm.
 
== Opis ==
Masa im varira ovisno koje je godišnje doba i može prijeći 300 [[kg]] kod [[mužjak]]a vepra, dok ženke mogu biti teže od 150 kg. Ženke postaju spolno zrele sa 10 mjeseci, a mužjaci nekoliko mjeseci kasnije. Međutim, ne pare se prije navršenih 18 mjeseci, osim ako nije došlo do poremećaja prirodne ravnoteže. Zubi, očnjaci, su tako postavljeni u vilici da se donji, sjekutići, uvijek preklapaju sa gornjim zubima.Dugi su 28cm,nazivaju se brusači i sjekači,a kod ženke klice. Na taj način zubi se oštre. Očnjaci mužjaka najjsnažniji su u petoj godini. Divlja svinja ima boju [[krzno|krzna]] smeđe boje, tako da se uklapa u okolinu. Mladi, kada se tek rode, imaju karakteristične uzdužne pruge koje im ostaju do drugog mjeseca.
 
Period [[raznožavanje|parenja]] divlje svinje se odvija od polovine studenog do početka veljače. U tom periodu može doći do borbi između mužjaka, jer glavna [[ženka]] obilježi teritorij na više mjesta i to je znak da će sve ženke iz čopora biti u parenju za dvije nedjelje. Poslije borbi sa drugim mužjacima, najjači mužjak ostaje sa čoporom oko mjesec dana i za to vrijeme upari sve ženke iz čopora. Poslije tog perioda se vraća usamljeničkom životu.
 
Često žive u [[šuma]]ma u blizini [[vodopad]]a. Vole kaljuže i često se u njima valjaju. Na taj način se osvježavaju i rješavaju se kožnih parazita. Za odmor koriste brlog, ali prije nego što legnu u njega prvo neko vrijeme sjede. Način pridizanja je takav da prvo sjednu promatrajući okolinu, pa tek zatim ustaju. Za veprove je karakteristično da žive usamljeničkim životom, a čoporu se priključuju samo u vrijeme parenja. Mladi veprovi se često nalaze u blizini čopora, ali nikada kao njegov dio. Kada se promatra kretanje krda, uoči se da se na čelu kreće najstarija ženka. Po načinu ishrane spada u [[svejedi|svejedsvejede]]e, što znači da će pored hrane biljnog porijekla pojesti životinje koje može savladati,pa će čak jesti i strvine.
 
== U mitologiji ==
U grčkoj mitologiji poznate su dvije divlje svinje: Erymathianova divlja svinja koju je ubio [[Heraklo]] u jednom od dvanaest Heraklovih zadataka i Kaldonijska divlja svinja koju je ubio neki od ostalih grčkih heroja.
 
[[categoryKategorija:Parnoprstaši]]
 
{{Link FA|ar}}
{{Link FA|de}}
 
[[category:Parnoprstaši]]
 
[[am:እሪያ]]
Red 90:
[[pt:Javali]]
[[ro:Mistreţ]]
[[ru:Дикий кабанКабан]]
[[sc:Porcabru]]
[[scn:Cigniali]]
Red 105:
[[vi:Lợn rừng]]
[[vls:Wild zwyn]]
[[wa:Singlé]]
[[zh:野豬]]
[[zh-min-nan:Soaⁿ-ti]]