Dualizam – razlika između verzija

Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
Red 13:
=== Antika ===
 
[[Empedokle]] je govorio da u prirodi postoje dva načela: ljubav i mržnja. Tako je on prvi kazao da su zlo i dobro počela i da je uzrok svih dobara dobro, a zala zlo.<ref>Aristotel, Metafizika (str. 16), Zagreb, 2001.</ref>
Prvi počeci dualizma kriju se već u primitivnom animizmu i demonizmu, koji empiričku dvojakosti fizičkih i psihičkih manifestacija kod čovjeka proširuju na čitavu prirodu, pripisujući svakom materijalnom predmetu njegov nevidljivi „duševni“ pedant. Ta se shvatanja najprije talože u mitskim personifikacijama i divinizacijama prirodnih objekata, nebeskih telesa, vremenskih i bioloških ciklusa, važnih i neobičnih pojava, katastrofa itd. U najranijim polumitskim koncepcijama grčke „prirodne filozofije“ dualizam se pojavljuje kao hilozoizam (mišljenje da je sve u prirodi prožeto životom), kao nauka o „kosmičkom umu“, o „duši svijeta“, koja predanjuje materiju itd.
 
Kod Platona dualizam se izrazio u učenju o svijetu ideja i svijetu pojavnosti; kod Aristotela u teoriji o formi-duši, koja oblikuje i oživljava pasivnu večnu materiju. Te dualističke filozofske koncepcije kontaminiraju se u doba pojave hrišćanstva s religioznim doživljajima o bogu-duhu („svetom duhu“), o posmrtnom životu duše itd, što udara temelj dualizmu hrišćanske teologije i skolastike.
 
Dualističke filozofske koncepcije mešaju se u doba pojave hrišćanstva s pojmovima hrišćanske teologije.
 
=== Novi vek ===