Lalibela – razlika između verzija

Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
Kolega2357 (razgovor | doprinos)
m robot kozmetičke promjene
Nema sažetka izmjene
Red 106:
Legenda o izgradnji Lalibele se veže uz vladavinu [[Gebre Meskel - Lalibela|Gebre Meskela - Lalibele]] (jednog od članova [[Dinastija Zagaj|dinastije Zagaj]] koja je vladala Etiopijom od kraja [[12. vijek]]a i početkom [[13. vijek]]a), kasnijeg Sv. Lalibelu. U njegovo vrijeme mjesto se zvalo Róha, to je bio kraljevski grad još od vremena [[Židovi|židovske]] kraljice [[Gudit]].
[[Gebre Meskel - Lalibela|Gebre Meskel]] je rođen u Rohi u drugoj polovici [[12. vijek]]a, kao najmlađi sin iz [[Dinastija Zagaj|kraljevske obitelji Zagaj]], koja je tada vladala velikim dijelom sjeverne Etiopije. I pored toga što je imao nekoliko starije braće, njemu je prijestolje predodređeno već od njegovih najranijih dana. Nedugo nakon njegova rođenja, njegova majka je pronašla roj pčela oko njegova krevetića, nju je to podsjetilo na staro vjerovanje da životinje mogu ukazati na budućnost . Navodno je rekla: ''Pčele znaju da će to dijete će postati kralj''. Od tada ga zovu Lalibela, jer to znači ''pčele''.
Tadašnji kralj bojao se za svoj tron, a znao je za proročanstvo, zato je pokušao tijekom nekoliko godina ubiti Lalibelu, - na koncu mu je uspjelo da Lalibela popije smrtonosni napitak, nakon kojeg je mladi princ pao u samrtni san. Za trodnevog bunila, između smrti i života, Lalibelu su anđeli uzdigli na prvo, drugo i treće nebo, gdje mu je sam [[Bog]] rekao da se ne brine, te da se vrati u Rohu i izgradi crkve - kakve svijet nikada prije nije vidio. Bog je navodno Lalibelu i uputio rekao kako i gdje da izgradi crkve, čak i to kako da ih ukrasi.
[[Datoteka:Façade de l'église d'Abba Libanos à Lalibela (Ethiopie), vue de loin.jpg|thumb|left|240px|Pročelje crkve Abba Libanos]]
Nakon što je bio bio okrunjen - Lilibela, je okupio potrebne majstore i kupio zemljište potrebno za izgradnju. Legenda dalje kaže da su sve crkve, izgrađene u rekordnom roku, jer su anđeli nastavljali rad noću. On je u bunilu vidio [[Jeruzalem]] i njegova sveta mjesta, te želio izgraditi Novi Jeruzalem jer su pravi Jeruzalem zauzeli [[1187]] [[Musliman|muslimani]] za [[Saladin]]a.
 
=== Lokalitet Lalibela ===
Etiopija je postala [[Kršćanstvo|kršćanska]] zemlja još [[330]] godine, i ostala se čvrsto držati židovsko-kršćanskih tradicija i nakon potpunog [[Islam|islamskog]] okruženja.
Izgradnju ovog kompleksa po svemu sudeći doista je započeo krajem [[12. vijek]]a kralj [[Gebre Meskel - Lalibela]], nakon što su [[musliman]]i pod Saladinom zauzeli Jeruzalem. Zbog tog je on odlučio osnovati ''Novi Jeruzalem'' u svom sjedištu Roha, kako bi kršćani umjesto hodočašća u Jeruzalem, dolazili u Rohu -, novi Jeruzalem.
 
Tijekom više od 100 godina izgrađeno je 10 kamenih crkava (i dvije kapele), usječenih u meke crvenkaste vulkanske stijene, bez cigle, kamena ili drvene građe, koje su sve povezane dubokim jarcima ili tunelima također urezanim u stijene. Crkve su reprezentacija svetih mjesta iz Jeruzalema. Postoji jedno široko prihvaćeno, ali nedovolno dokumentirano mišljenje da su u njihovu izgradnju bili uključeni i vitezi [[templari]] nakon bijega iz Jeruzalema.
Red 142:
* ''Bet Medhame Alem'' - Crkva Otkupitelja Svijeta, najveći i najviši objekt isklesan iz jednog kamenog bloka na cijelom svijetu. Predpostavlja se da je građena po uzoru na crkvu Svete Marije Sionske iz [[Aksum (grad)|Aksuma]], To je objekt dug 33 m, širok 23,5 m te 11 m visok. Unutrašnjost crkve je jednako impresivna, glavni uzdužni brod ima bačvasti svod i osam kapela, koje su odvojene šumom od dvadeset i osam masivnih stupova.
* ''Bet Mariam'' - Marijina Crkva, jedina crkva s freskama, najpopularanija među hodočasnicima, u čijem dvorištu se nalazi kapela špilja ''Bet Meskel'' (oko Lilibele ima puno [[Pustinjak|pustinjačkih]] pećina)
** ''Bet Maskal'' - Kapela Križa, izdubljena djelomično na mjestu prirodne pećine, fasada je na razini sjevernog zida u dvorištu od Bet Mariam.
* ''Bet Danaghel'' - crkva Djevica mučenica, urezana je u južnoj stijeni u dvorištu crkve Bet Mariam, to je najgrublje isklesan od svih objekata u Lalibeli.
* ''Bet Debre Sina'', zvana i ''Bet Mikael'' - Crkva Planine Sinaj
Red 176:
 
== Eksterni linkovi ==
{{Commonscat|Lalibela}}
* [http://www.zamaniproject.org/map/Ethiopia/Lalibela O Lalibeli na portalu Zemani Poject (mape, 3D objekti)] {{en icon}}
* [http://www.ethiopiantreasures.co.uk/pages/lalibela.htm Ethiopian Treasures - Lalibela, Rock-hewn Churches - Lalibela] {{en icon}}
Red 187:
 
{{Svjetska baština u Etiopiji}}
{{Normativna kontrola}}
 
[[Kategorija:Gradovi u Etiopiji]]
[[Kategorija:Sveti gradovi]]
[[Kategorija:Svjetska baština u Etiopiji]]
[[Kategorija:Svjetska baština u Africi]]