OZNA – razlika između verzija

Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
→‎Istorija: Added content, minor change.
oznake: mobilno uređivanje mobilno veb-uređivanje
→‎Istorija: Added content. Citat iz stručne literature, i.e. Obaveštajna Služba u Narodnooslobodilačkom Ratu 1941-1945, Vojnoistoriski Institut, Beograd 1987.
oznake: mobilno uređivanje mobilno veb-uređivanje
Red 5:
 
Septembra [[1943]]. godine, pri [[Vrhovni štab NOVJ|Vrhovnom štabu NOVJ]], formiran je '''Odsek za zaštitu naroda''', a [[13. 5.|13. maja]] [[1944]]. naredbom Vrhovnog komandanta NOVJ [[Josip Broz Tito|Josipa Broza Tita]] formirano je '''Odeljenje za zaštitu naroda''' - OZNA, kao jedinstveni organ celokupne obaveštajne i kontraobaveštajne organizacije. Za načelinka OZNE tada je postavljen [[Aleksandar Ranković]].
 
„U našem oslobodilačkom ratu, jedan od bitnih uslova uspjeha je poznavanje stanja kod neprijatelja i njegovih namjera uopće s jedne strane, a s druge strane ne dopustiti neprijatelju da sazna naše stanje i naše namjere. To je zadatak naše ob. službe. Obaveštajna služba predstavlja najmoćnije oružje komandovanja.
. . . Još u toku rata, sa prvim početcima formiranja nove države, stvorena je Služba bezbjednosti protiv okupatora i njegovih domaćih pomagača, koji su radili na tome da porobe naše narode i unište našu zemlju. Na frontu borbe sa takvim neprijateljem ona je dobila ratno krštenje, očeličila se i prekalila kao organ revolucionarne borbe, koju je neprijatelj osjećao na svojoj koži kao moćnu udarnu snagu naroda. Hrabrost naših kadrova u ovoj službi, njihova visoka politička svijest i odanost narodu, iskustva koja su oni sticali na frontu i u pozadinskim akcijama predstavljali su visoke kvalitete ove službe, koji su joj omogućili da časno izvrši svoju revolucionarnu zadaću u toku rata. - TITO"
 
"Razvoj obaveštajne službe proisticao je iz razvoja i potreba revolucionarnih, oružanih snaga narodnooslobodilačkog pokreta — Narodnooslobodilačke vojske i partizanskih odreda Jugoslavije, od- nosno od 1. marta 1945 — Jugoslovenske armije.