Jehovini svjedoci – razlika između verzija

Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
m Vraćene izmjene 109.122.65.171 (razgovor) na posljednju izmjenu korisnika Dcirovic
Red 40:
[[Datoteka:Karlsruhe Königreichssaal.jpg|thumb|250px|left|Dvorana Kraljevstva u [[Karlsruhe]] u Nemačkoj]]
Nakon skromnih početaka kada je bilo svega nekoliko pristalica novih saznanja, do danas je Zajednica Jehovinih svedoka postala prava međunarodna organizacija sa oko 8,2 miliona članova u preko 239 zemalja širom sveta. Osim toga, vode preko 9,5 miliona besplatnih kućnih biblijskih studija sa zainteresovanim osobama koje za relativno kratko vreme usvajaju biblijsko spoznanje i u većini slučajeva postaju i sami Jehovini svedoci, pa samim tim i propovednici.<ref>Statistike prema ''2015 Yearbook of Jehovah's Witnesses'', s. 186</ref>
 
== Kritike ==
Jehovini svedoci su više puta objavili pogrešna predskazanja. Vodeće telo kaže da Jehovini svedoci ne mogu biti smatrani nadahnutim prorocima, i obično objašnjavaju svoja, nekad pogrešna očekivanja time da se ispravno znanje postepeno množi, i da će se i ubuduće množiti (Pr. 4, 18). Takođe kažu da se pravi Božji narod pre svega prepoznaje po ljubavi (Jovan 13, 35) Nekada su verovali da će Harmagedon doći 1914. ali danas veruju da ne znaju kad će doći, mada biblijska proročanstva ukazuju na to da živimo u poslednjim danima (Matej 24, 42).
 
Jehovini svedoci tvrde da nisu [[sekta]] jer nisu otcepljeni deo neke konfesije, crkve, verske zajednice ili drugog oblika verske organizacije, već potiču iz raznih religija i verskih društava širom sveta. Mnogi Svedoci su bivši pripadnici crkava, sekti, plemenskih religija itd., a mnogi od njih bili su ateisti pre nego što su prihvatili biblijska učenja. Isto tako, tvrde da nisu ni [[kult]], jer nemaju ljudskog vođu, nego se, kako navode, trude slediti primer Isusa Hrista kako u govoru i ponašanju, tako i u javnom delu propovedanja i stvaranja učenika (što je upravo često predmet kritika mnogih crkava).
 
== Izvori ==