Mirko Srzentić – razlika između verzija

Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
Nema sažetka izmjene
Nema sažetka izmjene
Red 4:
== Demonstracije ==
 
Pošto vladajući krugovi nisu političkim sredstvima mogli da zaustave plimu studentskog antifašističkog pokreta, oni su početkom 1935. pribegli drastičnim merama.
U nastojanju da uguši [[Revolucionarni studentski pokret na Beogradskom univerzitetu|Revolucionarni studentski pokret]], [[Bogoljub Jevtić|Jevtićeva]] vlada se odlučila za stvaranje koncentracionog logora u [[Višegrad]]u, u koji su upućeni studenti komunističke i marksističke orijentacije posle sukoba sa režimskom studentskom organizacijom — ORNAS ([[Organizacija nacionalnih studenata]]). Logor u Višegradu je bio prvi konclogor osnovan u Jugoslaviji.<ref>http://www.znaci.net/00001/138_28.pdf</ref>
 
U nastojanju da uguši [[Revolucionarni studentski pokret na Beogradskom univerzitetu|Revolucionarni studentski pokret]], [[Bogoljub Jevtić|Jevtićeva]] vlada seje odlučilajanuara za stvaranje koncentracionog logora[[1935]]. u [[Višegrad]]u, uotvorila kojiposeban su[[koncentracioni upućenilogor]] za studentistudente komunističke i marksističke orijentacije posle sukoba sa režimskom studentskom organizacijom — ORNAS ([[Organizacija nacionalnih studenata]]). Logor u Višegradu je bio prvi konclogor osnovan u Jugoslaviji.<ref>http://www.znaci.net/00001/138_28.pdf</ref> [[29. januar]]a [[1935]]. godine u taj logor je internirana prva grupa studenata iz [[Beograd]]a, posle sukoba sa režimskom studentskom [[Organizacija nacionalnih studenata|Organizacijom nacionalnih studenata]] (ORNAS).
Protiv logora, studenti su organizovali demonstracije, koje su se završile barikadama na Pravnom fakultetu [[1. februar]]a [[1935]]. Tada je u sukobima sa policijom poginuo Mirko Srzentić.
 
[[1. februar]]a je oko 1.000 studenata održalo velike demonstracije, zahtevajući da se njihovi internirani drugovi puste iz logora. Studenti su se zabarikadirali u zgradi Univerziteta na Studentskom trgu (tada Pravni fakultet) i rešili da štrajkom glađu prisile vlasti na popuštanje. Policija je tada opkolila zgradu Fakulteta i pokušala nasilno da prodre unutra, da bi rasturila demonstrante. [[Žandarmerija|Žandarmi]] su u ovom napadu upotrebili vatreno oružje i pucali na studente, koji su se branili kako su znali i umeli, ciglama, školskim klupama i raznim predmetima. Tokom borbi na ulazu Fakulteta, žandarmi su ubili Mirka Srzentića, posle čega su uspeli da prodru u zgradu, gde su uhapsili više stotina studenata.<ref>http://www.znaci.net/00001/216_2.pdf</ref>
 
== Izvori ==