Narodnooslobodilačka borba Albanije – razlika između verzija

Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
mNema sažetka izmjene
Nema sažetka izmjene
Red 22:
Iz borbe u borbu, jer su [[Nemci]] u maju počeli novu ofanzivu, jačala je oružana snaga oslobodilačkog pokreta, tako da je u avgustu [[1944]]. godine formiran i 1. korpus. Do novembra [[1944]]. NOVA je imala već tri korpusa, odnosno osam divizija, otprilike 70.000 vojnika.
 
U Beratu[[Berat]]u je od [[20. oktobar|20]]. do [[23. oktobra]] [[1944]]. godine održano zasedanje Antivašističkog nacionalnooslobodilačkog veća, na kojem je odlučeno da se Nacionalni antifašistički komitet pretvori u demokratsku vladu Albanije. Odlučeno je i to da narodnooslobodilački odbori obavljaju funkciju organa vlasti, a da nacionalnooslobodilački front deluje kao opštenarodna politička organizaija.
{{citat|"Priroda budućeg režima u Albaniji i narodni demokratski pokret direktno su povezani sa aktivnošću i doprinosom našeg naroda u današnjem ratu. Danas, u bitkama narodnooslobodilačkog rata, odlučuje se sudbina sutrašnje Albanije.
 
Činjenica da je većina Albanaca okupljena oko nacionalnog antifašističkog oslobodilačkog fronta; činjenica da smo organizovali slobodne izbore u najrazvijenijim regionima i održali kongres uz prisustvo predstavnika iz svih krajeva Albanije; činjenica da danas imamo antifašističko veće, koje reprezentuje političku snagu naroda albanske države; činjenica da danas imamo vojsku sastavljenu od brigada i divizija, armiju ljudi sposobnih da se odupru nemačkim divizijama i reakcionarnim bandama i da ih unište - sve to daje garanciju za trijumf demokratskog narodnog režima u Albaniji. [...] Naš narod, zajedno sa čitavim progresivnim svetom, neće dopustiti drugima, koji su ga do danas tlačili i eksploatisali, da ubere žetvu njegove krvi."<ref name="Čitanka">[http://cdsee.org/jhp/pdf/workbook4_srb_ed2.pdf Istorijska čitanka, Drugi svetski rat]</ref>|[[Sejfulla Malëshova]]}}
U tom razdoblju počelo je povlačenje nemačke grupe armija F iz [[Grčka|Grčke]], pa je NOVA morala voditi borbe protiv 21. armijskog korpusa iz te velike neprijateljske formacije. Najžešći okršaji vodili su se za oslobođenje [[Elbasan]]a i [[Tirana|Tirane]]. Iz oba grada Nemci su se povukli [[21. novembra]], a [[29. novembra]] oslobođen je i [[Skadar]]. Time je cela Albanija bila oslobođena fašističkog okupatora.
 
U tom razdoblju počelo je povlačenje nemačke grupe armija F iz [[Grčka|Grčke]], pa je NOVA morala voditi borbe protiv [[21. brdski armijski korpus (Nemačka)|21. armijskog korpusa]] iz te velike neprijateljskenemačke formacije. Najžešći okršaji vodili su se za oslobođenje [[Elbasan]]a i [[Tirana|Tirane]]. Iz oba grada Nemci su se povukli [[21. novembra]], a [[29. novembra]] oslobođen je i [[Skadar]]. Time je cela Albanija bila oslobođena fašističkog okupatora.
 
Na predlog koji je dao [[Vrhovni štab NOVJ]] u završnim operacijama za oslobođenje [[Jugoslavija|Jugoslavije]] učestvovale su i 5. i 6. divizija NOVA. Zajedno s jedinicama [[NOVJ]] borile su se za oslobođenje [[KiM|Kosova]], [[Crna Gora|Crne Gore]] i [[Sandžak]]a, a u februaru [[1945]]. godine prebačene su na Kosovo, gde su učestvovale u borbama za likvidaciju kontrarevolucionarnih snaga.