Nova Ljubljanska banka – razlika između verzija

Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
Nema sažetka izmjene
Rjecina2 (razgovor | doprinos)
Nema sažetka izmjene
Red 5:
 
===Bosna i Hercegovina===
Po dokumentima Narodne banke Jugoslavije prenošenje novca iz filijale Ljubljanske banke u Bosni i Hercegovini je počelo davno prije raspada države to jest u oktobru 1984 i trajalo je po njenim podacima do augusta 1990. Tijekom tog vremena iz ove republike je odneseno jugoslavenskih dinara u protuvrijednosti od 276.330.846 njemačkih maraka <ref>[http://www.bhdani.com/arhiva/267/t26710.shtml Ljubljanska banka: Dani ponosa i krađe]</ref>. Sveukupno ukidanjem Ljubljanske banke 165.000 građana [[Bosna i Hercegovina|Bosne i Hercegovine]] je ostalo bez svojih ušteđevina ili kako je to rekao njihov predstavnik Ale Lizalović "Država Slovenija pokrala je građane BiH". Osim problema štediša s novcem iz Ljubljanske banke u Bosni i Hercegovini postoji identičan problem s štedišama srpske Invest banke <ref>[http://www.dw.de/dw/article/0,,15943605,00.html Vratite nam ušteđevinu]</ref>.
 
===Hrvatska===
U pravno neobičnoj situacija između [[Hrvatska|Hrvatske]] i Ljubljanske banke ona odbija isplatiti štediše dok istovremeno zahtjeva da kompanije iz Hrvatske kojima je ona dala kredite ih sada isplaćuju i nakon što su njeni zahtjevi za isplatu odbijeni tuži Hrvatsku Europskom sudu za ljudska prava u Strasbourgu <ref>[http://www.legalis.hr/modules/news/article.php?storyid=1464 Ljubljanska banka Zagreb tužila RH sudu u Strasbourgu]</ref>.
Sveukupni dug na osnovu glavnice Ljubljanske banke u Hrvatskoj iznosi 420546 miliona euranemačkih maraka koje je Hrvatska isplatila svojim štedišama, pa sada pokušava dobiti odštetu od Slovenije i oko312 togamiliona postojievra koje još potražuju štediše iz Hrvatske <ref>[http://www.slobodnaevropa.org/content/ponovo-tenzije-hrvatske-i-slovenije-zbog-ljubljanske-banke/24656620.html Ponovno tenzije sa Slovenijom zbog Ljubljanske banke]</ref>. Oko postojanja duga se obostranoslažu slaganjeobje dokstrane,ali postoji svađa o drugim podacima to jest o pitanju obačunaobračuna kamata na tu glavnicu i pitanje dugova hrvatskih kompanija prema banci. Slovenija u ime Ljubljanske banke tvrdi da su kompanije iz Hrvatske dužne njoj 157 miliona eura iako se spominje i broj od "samo" 30 miliona <ref>[http://www.dw-world.de/dw/article/0,,6115233_page_2,00.html Deblokada poglavlja za dogovor o Ljubljanskoj banci str. 2]</ref> .
 
Borba hrvatskih štediša za svoj novac je bila dugotrajno blokirana slovenskim zakonom koji je zabranjivao štedišama da pokreću sudske slučajeve u Sloveniji zbog povratka "nestale" ušteđevine. Nakon dugotrajne pravne sudske borbe slovenski ustavni sud je bio 05.2. 2010. godine presudio da je protuustavan članak zakona koji ne dopušta da štediše iz drugih država tuže Ljubljansku banku. Tijekom pregovora o ulasku u Europsku Uniju Hrvatska je kapitulirala slično kao i u slučaju Piranskog zahtjeva pod Slovenskim ultimatumom dopustila da se problem duga rješava pod okriljem banke u Baselu čime je Slovenija maknula veto na pregovaračko poglavlje <ref>[http://www.dw-world.de/dw/article/0,,6115233,00.html?maca=kro-TB_kro_seebiz_300-4631-html-cb Deblokada poglavlja za dogovor o Ljubljanskoj banci str. 1]</ref>
Red 15:
===Potpuno svota===
Po procjenama računajući dug štedišama s područja cijele Jugoslavije i pripadajuće zatezne kamate procjenjuje se da Ljubljanska banka duguje oko 2 milijarde €. [http://www.dw-world.de/dw/article/0,,5217602,00.html?maca=kro-TB_kro_seebiz_300-4631-html-cb]
 
== Izvori ==
{{reflist}}
 
==Vanjski linkovi==
*[http://www.starastednjabh.org/ Udruženje građana za povrat stare devizne štednje u BiH]
 
[[Kategorija:Raspad SFRJ]]
[[Kategorija:Bivše banke u Sloveniji]]
[[Kategorija:Historija Slovenije]]
Izostavljena je svota i prema srbiji, crnoj gori i makedoniji koja takodje iznosi preko 7 milijardi maraka.
Da je ljubljanska banka iz sfrj imala veca potrazivanja, njen bonitet nebi bio ovoliki i nikad je EU nebi primila u clanstvo.
s obzirom da je slovenija priznala nezavisno kosovo, po odredbama zakona mora za svoja potrazivanja da se obrati euleksu,a ne beogradu kao sto slovenija upravo to i cini.
Ljubljanska banka ima imovinu, jer njen pravni naslednik jeste "nova" kako pravni, tako i imovinski.
to nisu kontraverze vec iskljucivo dokazi i istine