Miloš Đurić – razlika između verzija

Uklonjeni sadržaj Dodani sadržaj
Autobot (razgovor | doprinos)
m ispravke
Autobot (razgovor | doprinos)
m razne ispravke
Red 10:
 
== Zanimljivost ==
 
Tokom nemačke okupacije [[Beograd]]a u [[Drugi svetski rat|Drugom svetskom ratu]], [[1941]]. godine, kvislinške vlasti zatražile su od svih viđenijih intelektualaca da potpišu tzv. ''Apel srpskom narodu'' kojim se zahtevao „red i poslušnost“ i „rodoljublje u borbi protiv komunista“. Jednom prilikom, ušavši u hol zgrade [[Kolarčev univerzitet|Kolarčevog univerziteta]] i videvši da se unutra potpisuje apel, Đurić se hitro okrenuo i požurio ka izlazu. Kada ga je jedan od kolega, kompozitor i dirigent, zaustavio, upozorio na moguće posledice i upitao zašto odbija da potpiše, profesor Đurić mu je odgovorio: ''„Lako je tebi. Ti u diple sviraš, a ja studentima etiku predajem!“''. Ove reči postale su vremenom jedan od simbola doslednosti u etičkom stavu.
Ipak, od trenutka izgovaranja ove moralne replike, počinju i najteže godine za prof. Miloša „Mišu“ Đurića. Usledilo je penzionisanje ([[1942]].), a potom i hapšenje i odvođenje u [[Banjički logor]]. Na samom kraju rata, aprila [[1945]]., na [[Sremski front|Sremskom frontu]] gine njegov sin jedinac Rastko, kome posthumno posvećuje praktično sve posleratno stvaralaštvo i najdraže prevode.
Linija 16 ⟶ 15:
Celu priču o tzv. ''Apelu'' i srpskim intelektualcima za vreme rata, kao i istorijski odgovor profesora Đurića, iskoristili su kasnije i dodatno dramski obradili autori serije ''[[Povratak otpisanih (serija)|Povratak otpisanih]]'' u jednoj od epizoda.
 
== Eksterni linkovi ==
==Spoljašnje veze==
*[http://www.snaga.org.yu/besede/tekst/MDjuric.html Miloš Đurić: Najkraća beseda]
*[http://www.knjigainfo.com/index.php?gde=@http%3A//www.knjigainfo.com/pls/sasa/bip.tekstovi_o_autoru%3Ftip%3D20%26pid%3D3399@ knjigainfo.com „Na helenskim izvorima“ - 40 godina od smrti - Miloš N. Đurić (1892–1967)], „Vreme“, 06.12.07