Feradach Finnfechtnach

Feradach Finnfechtnach (moderni ispis: Fearadhach Fionnfeachtnach - "ljepotom blagoslovljen"),[1] sin Crimthann Nia Náira, bio je, prema irskim srednjovjekovnim legendama i tradiciji, veliki kralj Irske. Tradicionalni izvori se ne slažu oko njegovog mjesta u redoslijedu velikih kraljeva.

Lebor Gabála Érenn[2] i Annals of the Four Masters[3] se slažu da je na prijestolje došao poslije smrti Cairbre Cinnchaita. Annals navode da ga je, u trenutku kada je Cairbre svrgnuo njegovog oca, njegova majka Baine, kćer kralja Albe, njegova majka nosila u utrobi; to bi značilo da je u trenutku stupanja na prijestolje imao tek pet godina; moguće je da je riječ o dupliranju slične priče o velikom kralju Tuathal Techtmaru.[4] Annals također navode da je Irska za vrijeme njegove vladavine bila plodna, sasvim različito od jalove vladavine uzurpatora Cairbrea. Geoffrey Keating[5] bavodi da je Feradach naslijedio svog oca Crimthanna, a što znači da je Cairbre vladao kasnije. Keating navodi da je sudac Morann mac Máin (u Lebor Gabáli i Annals sin Cairbreai njegove supruge Mani) živio u Feradachovo vrijeme. Morann je imao id Morainn (Morannovu ogrlicu)[6] koja bi se skupila oko vrata suca sve dok ne bi donio nepravednu presudu ili vrata svjedoka sve dok ne bi rekao istinu.

Feradach je vladao dvadeset godina prema Lebor Gabáli i Keatingu, odnosno dvadeset dvije godine prema Annals. Umro je prirodnom smrću na Tari. U svim izvorima ga je naslijedio Fíatach Finn. Lebor Gabála navodi da je vladao u doba rimskog cara Domicijana (81-96) i smrti pape Klementa I (99). Kronologija Keatingove Foras Feasa ar Éirinn ga smješta u period 5-25, a Annals of the Four Masters u period 14-36.

Prethodi:
LGE/AFM Cairbre Cinnchait
FFE Crimthann Nia Náir
veliki kralj Irske
LGE 1. vijek n.e.
FFE AD 5-25
AFM AD 14-36
Slijedi:
Fíatach Finn

Izvori uredi

  1. Dictionary of the Irish Language, Compact Edition, Royal Irish Academy, 1990, pp. 296, 307
  2. R. A. Stewart Macalister (ed. & trans.), Lebor Gabála Érenn: The Book of the Taking of Ireland Part V, Irish Texts Society, 1956, p. 305
  3. Annals of the Four Masters M14-36
  4. T. F. O'Rahilly, Early Irish History and Mythology, Dublin Institute for Advanced Studies, 1946, pp 159-161
  5. Geoffrey Keating, Foras Feasa ar Éirinn 1.38
  6. Dictionary of the Irish Language, Compact Edition, Royal Irish Academy, 1990, pp. 379