Darko Štimac (Virje, 1. travnja 1967.Zagreb, 11. lipnja 2024.) je bio hrvatski strojovođa, branitelj i aktivist koji je zbog nemogućnosti sudskog ostvarivanja svojih prava, i zbog neodgovaranja na njegovu komunikaciju od strane predsjednika hrvatske Vlade Andreja Plenkovića izvršio samospaljivanje na Trgu sv. Marka, ispred zgrade Vlade Republike Hrvatske.

Rođenje1. travnja 1967.
Virje
Smrt11. lipnja 2024.
Zagreb
Uzrok smrtisamospaljivanje
Počivalištegroblje Đurđevac
NacionalnostHrvat
DržavljanstvoHrvatsko
Zanimanjestrojovođa
Poslodavac
Djecasin

Na sam dan tog događaja, mediji nisu spominjali razlog toga čina, pa čak ni Štimčevo ime i prezime[1] već su samo naknadno izvijestili da je preminuo u bolnici od zadobivenih opekotina[2].

Malo više svjetla na taj događaj bacilo je priopćenje političarke Karoline Vidović Krišto od 12. lipnja, u kom je ona, među ostalim, navela kako je Štimac bio: "hrvatski građanin prema mojim informacijama, hrvatski branitelj, koji osam godina pred hrvatskim sudovima nije mogao ostvariti svoja zakonska prava", te: "samospaljivanje pred zgradom vlade i Sabora jest, naravno, krik bespomoćne, ponižene i od svih napuštene osobe, ali i čin protiv valadjuće strukture"[3].

Razloge Štimčeva samospaljivanja otkrio je tek opširan članak u tjedniku "Nacional" od 23. srpnja 2024. U njemu se navodi kako je Štimac u svojem pismu tj. dopisu ogranku stranke Most u Koprivnici "za svoju tešku situaciju izravno okrivio hrvatskog premijera Andreja Plenkovića, smatrajući ga odgovornim za to što mu nitko iz Vlade nije odgovorio na njegove ranije dopise u kojima je Vladu informirao zašto je smatra odgovornom za štetu povezanu s drugim mirovinskim stupom, koju smatra da je doživio prilikom odlaska u mirovinu."[4]

Nakon izlaska tog članka, niti Vlada RH, niti predsjednik Vlade Andrej Plenković, nisu demantirali točnost navoda iznesenih u "Nacionalu", čime su implicite priznali svoju krivnju za Štimčevu tragičnu smrt.

Iz napisa u "Nacionalu" proizlazi da je Štimčeva smrt zapravo posljedica više kaznenih djela zloporabe položaja i ovlasti koja opisuje Kazneni zakon Republike Hrvatske u člancima 20 i 291, te je protiv Plenkovića podnesena kaznena prijava, a pokrenuta je i građanska inicijativa za preimenovanjem Trga sv. Marka u Trg Darka Štimca, po uzoru na slično obilježavanje mjesta pogibije Jana Palacha u Pragu i na slično preimenovanje Trga Nevenke Topalušić, nakon njezine smrti na tom zagrebačkom trgu.

Literatura

uredi
  • Orhideja Gaura Hodak, Berislav Jelinić, Dragan Đurić: Darko Štimac okrivio je premijera Plenkovića jer prilikom odlaska u mirovinu nije dobio očekivanih 40 tis. eura iz drugog mirovinskog stupa / Štimac je napisao i poslao više pisama ali mu nitko nije odgovorio, Nacional, Zagreb, 23. srpnja 2024., str. 1, 24-28

Izvori

uredi

Bilješke

uredi
  1. „Uznemirujuće fotografije / Scene užasa na Markovu trgu” (hr-hr). dnevnik.hr. 11. lipnja 2024.. 
  2. „Užas na Markovom trgu / Preminuo je čovjek koji se jutros zapalio. Podlegao je ozljedama” (hr-hr). Nacional.hr. 11. lipnja 2024.. 
  3. „Samospaljivanje pred zgradom Vlade i Sabora je čin protiv vladajuće strukture” (hr-hr). panopticum.hr. 12. lipnja 2024.. 
  4. „Smrt koja je potresla Hrvatsku: Darko Štimac okrivio je Plenkovica jer nije dobio očekivanih 40 tisuca eura iz drugog mirovinskog stupa” (hr-hr). nacional.hr. 26. srpnja 2024..