Zločin u Trusini

Zločin nad Hrvatima u selu Trusina je naziv za događaje od 16. 4. 1993., tokom hrvatsko-bošnjačkog rata, i neposredno nakon toga u širem području sela Trusina kada su snage Armije BiH strijeljale hrvatske civile i razoružane vojnike HVO-a.[1][2]

Zločin u Trusini
LokacijaTrusina, okolica Konjica
Datum16. 4.1993.
MetaHrvati
Vrsta napadastrijeljanje
Mrtvih22
PočiniteljiSpecijalni odred za specijalne namjene pri Štabu Vrhovne komande ARBiH, zvani "Zulfikar"
Osumnjičeni počinitelj(i)Edin Džeko, Rasema Handanović "Zolja"

Selo Trusina se nalazi u općini Konjic u BiH. Između 8 i 9 sati ujutro 16. travnja počele su borbe između Armije BiH i HVO. Nakon prvih nekoliko sati postrojba Armije BiH pod zapovjedništvom Zulfikara Ališpage probila je hrvatsku obranu i tom prilikom zarobila hrvatske bojovnike. Osam pripadnika HVO-a je postrojeno i strijeljano, a 16 civila je ubijeno na raznim lokacijama. Preostali civili, uglavnom žene i djeca su bili zatočeni u nekoliko privatnih kuća, a poslije su pušteni da odu iz sela.[nedostaje referenca]

U ovim događajima je ubijeno ukupno 22 Hrvata. Zločin u Trusini dogodio se istog dana kada i pokolj u Ahmićima.

2004. godine je izgrađen skromni spomenik.

Prema kazivanjima svjedoka na suđenju za ratne zločine Mensuru Memiću, Dževadu Salčinu, Nedžadu Hodžiću, Nihadu Bojadžiću i Zulfikaru Ališpagi - koji su 1993. godine bili pripadnici jedinice "Zulfikar" optuženih za ratne zločine tijekom 2011.[3] i 2012. godine,[4] snage Armije BiH su bile nadmoćne nad snagama HVO koja je čuvala selo, te su se 4 pripadnika HVO predala nakon što su shvatili da su pripadnici Armije BiH ušli u selo i zarobili sve civile. Sva četvorica zarobljenih pripadnika HVO je strijeljano, a pobijeno je još 18 civila.

U travnju 2012. godine je - nakon što je priznala krivnju - za ratni zločin protiv ratnih zarobljenika i civila osuđena Rasema Handanović, pripadnica jedinice "Zulfikar" i sudionica zločina u Trusini. Uzevši u obzir da je u trenutku zločina imala svega 21 godinu i da je djelovala prema naredbama i da iskazuje žaljenje, sud ju je osudio je na pet godina zatvora [5]; a jedan od razloga za nisku kaznu je i njeno pristajanje da svjedoči protiv ostalih osumnjičenih za zločin u Trusini. [6]

U travnju 2016. godine Udruženje za društvena istraživanja i komunikacije je prva i jedina organizacija civilnog društva koja je do danas u Sarajevu i BiH obilježila godišnjicu zločina u Trusini. Koordinator Udruženje za društvena istraživanja i komunikacije Edvin Kanka Ćudić je tom prilikom izjavio:

Zločin u Trusini nije problematiziran u javnosti, iako je to jedan od najgorih zločina koji se dogodio u Hercegovini. Istoga dana zločin se dogodio i u Ahmićima i više je preferiran zbog većeg broja žrtava. Ovo pokazuje da mi nemamo jednaka mjerila prema svim zločincima, odnosno žrtvama.

Zbog obilježavanja godišnjice zločina u Trusini, hercegovački portal poskok.info proglasio je aktiviste UDIK-a, najhrabrijim ljudima tog dana u Bosni i Hercegovini.[7]

Izvori uredi

  1. „Bosnia-Herzegovina: Human Rights Developments”. Human Rights Watch. 1994. 

    Muslim forces summarily executed civilians and disarmed combatants in the villages of Trusina

  2. „Opis počinjenog zločina”. Arhivirano iz originala na datum 2005-12-10. Pristupljeno 2005-12-10. 
  3. [http://www.hercegovina.info/vijesti/vijesti/bih/sudjenje-za-zlocine-armije-bih-u-trusini-postrojili-su-zene-i-djecu-a-onda-i-vojnike-hvo-a#news_view "Suđenje za zločine Armije BiH u Trusini: Postrojili su žene i djecu, a onda i vojnike HVO-a" "HercegovinaInfo 20.12.2011.
  4. [http://www.hercegovina.info/vijesti/vijesti/bih/jeziva-ispovijest-svjedokinje-o-zlocinima-armije-bih-nad-hrvatima-u-trusini "Jeziva ispovijest svjedokinje o zločinima Armije BiH nad Hrvatima u Trusini" "HercegovinaInfo 5.12.2012.
  5. [http://dnevnik.hr/vijesti/svijet/rasema-handanovic-osudzena-na-5-godina-zatvora-zbog-ubojstva-18-hrvatskih-civila-i-vojnika.html "Rasema Handanović osuđena na 5 godina zatvora zbog ubojstva 18 hrvatskih civila i vojnika" Dnevnik.hr 30.4.2012.
  6. Rasema Handanovic guilty of war crimes Daily Mail. 1. 5. 2012.
  7. UDIK obilježio 23.godišnjicu stradanja civila u selu Trusina kod Konjica

Vanjske poveznice uredi