Zglobni autobus
Zglobni autobus popularno zvan i "dupli autobus" ili "autobus - harmonika" je autobus koji ima dva dijela putničkog prostora koji su odvojeni ceradom u obliku harmonike. Zglobni autobus ima 3 osovine, od kojih se dvije nalaze na prednjem dijelu a treća se nalazi na zadnjem dijelu. Zbog sigurnosti i stabiliteta srednja osovina je opremljena duplim gumama. Dužine je oko 18 metara, za razliku od standardnih (unjenih) autobusa koji su dužine od 11 do 14 metara i velikog je kapaciteta putnika, preko 100. Na nekim modelima zglobnih autobusa zadnja osovina je prateća, odnosno okreće su u suprotnom smjeru od prve osovine što omogućuje sigurniji i lakši prolaz kroz zavoje.
U Hrvatskoj zglobne autobuse možemo sresti na ulicama Rijeke,Zagreba, Siska,, Splita i Osijeka.
Povijest
urediPrvi primjerci zglobnih autobusa pojavili su se u Evropi sredinom 1920-ih godina prošlog stoljeća. Od sredine 1960-ih u Kaliforniji počeli su voziti moderni zglobni autobusi General Motorsa "XMC 77". Od 1963. u bečkom prometu su zglobni autobusi proizvođača "Gräf & Stift". U Velikoj Britaniji prvi zglobni autobusi marke "Leyland" počeli su voziti u gradu Sheffieldu.
Prednosti i nedostaci
urediGlavna prednost zglobnog autobusa je veliki kapacitet putnika, dok mu je glavni nedostatak sporost i tromost zbog snage motora, modeli zglobnih autobusa naime najčešće imaju identične motore kao i model obične verzije.
Upotreba
urediU Evropi, kao i u svijetu zglobni su autobusi koriste već dugi niz godina. Neki od poznatijih evropskih proizvođača zglobnih autobusa su: "MB", "MAN", "FIAT", "Renault", "Volvo", "Van Holl", "Setra", "Gräf & Stift", "Neoplan", "Layland", "Solaris", "SOR", "Karosa". U Jugoslaviji su 1970-ih i 1980-ih najzastupljeniji zglobni autobusi bili: "MAN 890 UG (Avtomontaža)", "MAN SG 220 (Avtomontaža)", "Mercedes-Benz O 317 G", "Mercedes-Benz O 305 G", "SANOS S 200", "TAM 260 A 180", "Ikarus IK-161", dok su u današnje vrijeme razni modeli "MANovih" autobusa, "Mercedesovih" autobusa (npr.MB Conecto G" (O 345 G) i "MB Citaro G" (O 530 G)).
Dupli zglobni autobus
urediDupli zglobni autobusi pojavili su se na tržištu početkom 1990-ih godina. Dužine je oko 25 metara i kapaciteta preko 250 putnika.
Zglobni autobusi na kat
urediU nekoliko pokušaja da naprave zglobni autobus na kat njemački proizvođač "Neoplan" napravio je "Neoplan Jumbocruiser", te ga je proizvodio od 1975. do 1992. Na ovom modelu prolaz iz jednog dijela u drugi moguć je samo u gornjem katu.