Ustav Srpske pravoslavne crkve
Ustav Srpske pravoslavne crkve je najviši crkvenopravni akt u Srpskoj pravoslavnoj crkvi. Njime se propisuje crkveno-jerarhijsko i crkveno-samoupravno ustrojstvo Srpske pravoslavne crkve, a takođe i način rada crkvenih vlasti: duhovnih, crkvenodisciplinskih i crkvenosudskih.
Crkvena vlast
urediCrkvena vlast je duhovna, crkvenodisciplinska i crkvenosudska, i prema kanonima i ustrojstvu Srpske pravoslavne crkve, ona pripada samo jerarhiji.
Jerarhija crkvenu vlast vrši preko svojih predstavnika i organa. Episkopska vlast u zajednici sa sveštenstvom i narodom preko svojih predstavnika i organa, uređuje i upravlja poslovima imovinskim, zadužbinskim (zakladnim), fondovskim, kao i drugim poslovima predviđenim Ustavom.
Crkveno ustrojstvo
urediUstavom je propisano da je ustrojstvo Srpske pravoslavne crkve crkveno-jerarhijsko i crkveno-samoupravno, i da postoje sljedeće crkveno-jerarhijske i crkveno-samoupravne vlasti, tijela i organi:
- patrijarh;
- Sveti arhijerejski sabor i Sveti arhijerejski sinod;
- Veliki crkveni sud;
- Patrijaršijski savjet i Patrijaršijski upravni odbor;
- eparhijski arhijerej;
- eparhijski crkveni sud;
- eparhijski savjet i eparhijski upravni odbor;
- arhijerejski namjesnik;
- paroh;
- crkvenoopštinski savjet i crkvenoopštinski upravni odbor;
- nastojatelj i manastirsko bratstvo.
Crkveno-administrativna podjela
urediSrpska pravoslavna crkva je episkopalna, njena glavna administrativna podjela je na eparhije, kako u crkveno-jerarhijskom tako u crkveno-samoupravnom pogledu.
Eparhije se dalje dijele na arhijerejska namjesništva, od kojih se svako sastoji iz nekoliko parohija, manastira i lokalnih crkava. Parohija je najmanja jedinica u crkvenoj organizaciji. To je zajednica vjernika koja se okuplja na svetoj liturgiji koju vodi sveštenik.