Sveti Ilija (Varaždinska županija)


Koordinate: 46° 14′ 24" SGŠ, 16° 19′ 12" IGD
Sveti Ilija je općina u Hrvatskoj.

Sveti Ilija
Osnovni podaci
Gradonačelnik Marin Bosilj
Županija Varaždinska
Stanovništvo
Stanovništvo (2001-/-2011-/-2021) 3.532
Geografija
Koordinate 46°14′N 16°19′E / 46.24°N 16.32°E / 46.24; 16.32
Površina 17.31 km²
Sveti Ilija na mapi Hrvatske
Sveti Ilija
Sveti Ilija
Sveti Ilija (Hrvatske)

Zemljopis

uredi

Općina Sveti Ilija se nalazi u sastavu Varaždinske županije te je smještena u njenom središnjem dijelu. Na zapadu graniči s općinom Beretinec, na sjeveru s Gradom Varaždinom, na istoku s općinom Gornji Kneginec, a na jugu s Gradom Novim Marofom. Teritorij općine obuhvaća podnožje Varaždinskog topličkog gorja i nizinu rijeke Drave na sjeveru Hrvatskog zagorja.

Stanovništvo

uredi

Broj stanovnika u općini prema popisu iz 2001.:

Uprava

uredi

Načelnik općine je Marin Bosilj (HDZ).

Povijest

uredi

Pretpovijest

uredi

O prisutnosti čovjeka na prostoru Općine Sveti Ilija već od doba pretpovijesti svjedoče dva slučajna nalaza kamenih sjekira. Jedan u Svetom Iliji, a jedan u šumi Krč nedaleko Krušljevca.

Antika

uredi

Krajem prvog st. pr. Krista s antičkom civilizacijom dolazi i razvoj naselja, izgradnja putova, nove spoznaje i vjerovanja. Glavne pravce rimskih cesta zadržat će i srednji vijek, što će utjecati i na razvoj srednjevjekovnih naselja.

Srednji vijek

uredi

Prvi pisani izvor u kojem se spominju toponimi Obrys i Beletyncy je isprava zagrebačkog kaptola iz 1236.godine. U ovoj se ispravi Obreš spominje kao ime potoka, a Beletinec kao tvrđava.

Godine 1247. prvi se put spominje i župa Sveti Ilija, koja se spominje i u prvom popisu župa Zagrebačke biskupije iz 1334.godine. U dokumentima od sredine 17. do sredine 18.st. pronalazimo podatke o začecima učiteljske službe i poučavanja djece. Učitelji su ujedno obavljali i zvonarsku službu.

Novi vijek

uredi

Osim pisanih zapisa, trag višestoljetne povijesti ovog kraja predstavljaju i spomenici arhitekture. Gotičke elemente pronalazimo u arhitekturi crkve Svih Svetih u Beletincu. Stara crkva u Svetom Iliji je bila gotička građevina koja je za vrijeme baroka gotovo sva pregrađena. Ta je crkva porušena, pa je 1914. godine izgrađena nova koja je i novouređena. Pažnje je vrijedna i kurija grofova Patačić u Seketinu, izgrađena vjerojatno krajem 17. i početkom 18. stoljeća.

Gospodarstvo

uredi

Poznate osobe

uredi

Jedan od poznatijih ljudi je bio svećenik Vilim Cecelja.

Spomenici i znamenitosti

uredi

Obrazovanje

uredi

Kultura

uredi

Šport

uredi

U općini Sveti Ilija djeluju dva nogometna kluba NK Bednja i NK Obreš.

Predsjednik NK Obreš je Darko Kaselj. Športsko rekreativno društvo Tomaševec Biškupečki je nestranačka i neprofitna športska udruga koja djeluje na području Općine Sveti Ilija s ciljem da pruža mještanima svih uzrasta mogućnosti da putem redovitog ili povremenog tjelesnog vježbanja ostvaruju interese i potrebe za aktivnosti koje doprinose čuvanju zdravlja, vitalnosti, razvoju stvaralaštva te skrbi o zajedničkim interesima svih njegovih članova. U organizaciji ŠRD Tomaševec održana su dva turnira u malom nogometu.

Vanjske poveznice

uredi