Stakleni plafon
Stakleni plafon (engl. Glass ceiling) je politički termin kojim se opisuje nemogućnost žena i drugih manjina da u poslovnoj hijerarhiji napreduju do najviših rukovodećih pozicija, bez obzira na njihove kvalifikacije i dostignuća.[1][2]
U početku se ovaj izraz koristio kao metafora kojom su feministkinje želele da ukažu na barijere sa kojima se susreću uspešne poslovne žene, a u tom kontekstu se ponekad koristi i danas. U SAD-u ovaj termin često se odnosi i na prepreke koje sprečavaju napredak pripadnika određenih manjinskih grupa, bez obzira na to da li se radi o muškarcima ili ženama.[3]
Povezano
urediIzvori
uredi- ↑ „Solid Investments: Making Full Use of the Nation's Human“ Arhivirano 2014-11-08 na Wayback Machine-u, Washington, D.C.: U.S. Department of Labor, Pristupljeno 9. novembra 2014.
- ↑ „Stakleni plafon - žene žrtve u medijima“ Arhivirano 2014-11-09 na Wayback Machine-u, Bazar, Pristupljeno 9. novembra 2014.
- ↑ „Good for Business: Making Full Use of the Nation's Human Capital“ Arhivirano 2014-08-10 na Wayback Machine-u, Washington, D.C.: U.S. Department of Labor, Pristupljeno 9. novembra 2014.
Literatura
uredi- „Rečnik rodne ravnopravnosti“, Vesna Jarić i Nadežda Radović, Uprava za rodnu ravnopravnost 2011.
- „Stakleni plafon i šta sa njim“ Arhivirano 2013-11-05 na Wayback Machine-u, Jelena Smiljanić, Jednake mogućnosti