Seksualna orijentacija i vojska
Položaj gejeva, lezbijki, biseksualaca i transseksualaca u vojsci bio je vrlo raznolik ovisno o prostoru i epohi, a i danas je raznoliko uređen u svetu. Većina zapadnih zemalja je ukinula zabranu da pripadnici seksualnih manjina služe u njihovim jedinicama. Od 30 zemalja NATO-a samo jedna sprečava uključenje homoseksualaca, Turska.
U zemljama u kojima je homoseksualnost ilegalna, ne postoje čak ni propisi koji ograničavaju njihovo uključivanje u vojsku, jer ionako podliježu kaznenom gonjenju. Različite zemlje u kojima je homoseksualnost legalna, a uključivanje homoseksualaca vojsku zabranjeno, navode različite zvanične razloge.
Dvosmislene situacije
uredi- Od 1994. do 2011., Sjedinjene Američke Države zabranjivale su homoseksualcima i biseksualcima služenje u vojsci, osim ako svoju seksualnu orijentaciju nisu držali potpuno tajnom. Sa svoje strane, vojska je obećavala da neće postavljati pitanja o seksualnoj orijentaciji u procesu novačenja i da neće istraživati privatni život vojnika. Ovo je bilo poznato kao "Don't Ask, Don't Tell" ("Ne pitam te, ne kažeš mi").
- Do 2003. godine, u Rusiji je bilo zabranjeno uključivanje homoseksualaca u vojsku – u doba mira, ali su i oni regrutirani u doba rata.
Vanjske poveznice
uredi- Vojna kultura: Europa (engleski)
- Sveučilište u Kaliforniji, Santa Barbara Centar za proučavanje seksualnih manjina u vojsci
- Izvještaj Human Rights Watch-a: Uniformna diskriminacija, Don't Ask Don't Tell politika u američkoj vojsci Arhivirano 2019-04-30 na Wayback Machine-u
- Diskriminacija i zlostavljanje motivirani zločinima iz mržnje (engleski)
- Povijest homoseksualne i lezbijske diskriminacije u kanadskoj vojsci (engleski)
- Thomasson v. Perry - Prva žalba protiv Don't Ask Don't Tell stigla u Vrhovni sud (Engleski)
Bibliografija
uredi- Shilts, Randy (1994/1997/2005). Neprimjereno ponašanje: Gejevi i lezbijke u američkoj vojsci . ISBN 5-551-97352-2 / ISBN 0-312-34264-0