Regije Republike Srpske
U Republici Srpskoj najviša jedinica lokalne uprave je opština i ne postoje zvanične administrativne regije. U zavisnosti od praktičnih potreba, prostor Republike Srpske moguće je podijeliti na različite funkcionalne ili fizionomske regionalne cjeline.
Regije prema Prostornom planu (2015–2025)
urediPrema Prostornom planu, za kojeg je nadležno entitetsko ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju, Republika Srpska sastoji se od šest mazoregija i četiri subregije. Regije Republike Srpske u rangu su s evropskim nivoom NUTS3.
Ta podjela na plansko-statističke regije uvjetovana je demografskom slikom i strukturom cijelog entiteta, prostornom raspodjelom stanovništva i njegovog kretanja između urbanih centara i ruralnog okruženja, fizičko-geografskom slikom područja i njegovom privrednom razvoju, visokim nivoom pristupačnosti naseljenih mjesta i infrastrukturi, kvalitetom i količinom opremljenosti javno-socijalnih funkcija u centrima razvoja i ostalim naseljenim mjestima, povoljnim pravnim i administrativnim uvjetima za unapređenje prostornog razvoja, planskim pozicioniranjem urbanih centara u odgovarajućim strategijama razvoja Republike Srpske i kontekstu dosadašnjih planova za različite nivoe administracije, političkim okvirom i tradicijom područja.[1]
Prema Prostornom planu Republike Srpske do 2025, entitet se dijeli na sljedeće regije:[2]
-
Regije Republike Srpske prema Prostornom planu do 2025. godine
Izvori
uredi- ↑ „Izmjene i dopune prostornog plana Republike Srpske do 2025. godine”. Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske. Arhivirano iz originala na datum 2017-09-15. Pristupljeno 27. 1. 2018.
- ↑ „Koncepcija regijskog razvoja Republike Srpske”. Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske. Arhivirano iz originala na datum 2020-10-09. Pristupljeno 27. 1. 2018.